09 Հունիսի 2023 09:27
Հունիսի 8-ին Մինսկում ՀԱՊԿ նիստում իր ելույթի ժամանակ Հայաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի կողմից հնչեցրած պնդումները, թե իբր Ադրբեջանը սրում է իրավիճակը Հայաստանի հետ սահմանին և Լաչինի ճանապարհին, իբր ուժի կիրառման քաղաքականություն է վարում և Ղարաբաղի տարածաշրջանում ապրող հայերի նկատմամբ էթնիկ զտումներ իրականացնելու մտադրութունը հիմքեր չունեն, սա հայկական կողմի հերթական շահարկումն է։
Caliber.Az-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասված է Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարության հայտարարության մեջ։
«Այն փաստը, որ հայկական կողմը իր պարտավորությունները կատարելու Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը հարգելու փոխարեն՝ դեռ չի դադարում միջամտել այնպիսի ներքին խնդիրներին, ինչպիսին է հայ բնակիչների վերաինտեգրումը, ցույց է տալիս, որ այդ երկիրը շահագրգռված չէ տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության հարցում։
Անվտանգության խորհրդի քարտուղարին հիշեցնում ենք, որ Հայաստանը դեռ ամբողջությամբ դուրս չի բերել իր զինված ուժերը Ադրբեջանի տարածքից՝ հակառակ Եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորություններին, այդ ուժերի ներկայությունն Ադրբեջանի տարածքում  հանդիսանում է ։միջազգային իրավունքի բոլոր նորմերի ու սկզբունքների լուրջ խախտում և լուրջ վտանգ է ներկայացնում իրենից։
Այն փաստը, որ օրվա ընթացքում տասնյակ հայ բնակիչներ ազատորեն անցնում են Լաչինի սահմանային անցակետով երկու ուղղություններով՝ հետևելով ադրբեջանական օրենսդրությանը և համապատասխան ընթացակարգերին, ևս մեկ անգամ վկայում է այն մասին, որ վերաինտեգրման գործընթացը խոչընդոտելու Հայաստանի փորձերը ձախողվում են։
Կոչ ենք անում Հայաստանին զերծ մնալ տարածաշրջանի խաղաղությանը և անվտանգությանը վնասող վտանգավոր հռետորաբանությունից, կատարել ստանձնած պարտավորությունները՝ Ադրբեջանին անհիմն մեղադրել շարունակելու փոխարեն,  մոլորեցնելով միջազգային հանրությանը»,- ասված է հայտարարության մեջ։

МИД: Попытки Армении препятствовать процессу реинтеграции терпят крах
Утверждения, высказанные секретарем Совета безопасности Армении Арменом Григоряном 8 июня во время выступления на заседании ОДКБ в Минске, о том, что Азербайджан якобы обостряет ситуацию на границе с Арменией и на Лачинской дороге, якобы ведет политику применения силы и намерен провести этническую чистку против проживающих в Карабахском регионе армян, не имеют под собой никаких оснований, это очередная манипуляция армянской стороны.
Как сообщает Caliber.Az, об этом говорится в заявлении МИД.  «Тот факт, что армянская сторона, вместо того, чтобы выполнять свои обязательства, уважать территориальную целостность и суверенитет Азербайджана, по-прежнему не оставляет попыток вмешательства в такие внутренние вопросы, как реинтеграция армянских жителей, показывает, что эта страна не заинтересована в мире и стабильности в регионе.
Напоминаем секретарю Совета безопасности, что Армения еще не полностью вывела свои вооруженные силы с территории Азербайджана, вопреки своим обязательствам по Трехстороннему заявлению, присутствие этих сил на территории Азербайджана является нарушением всех норм и принципов международного права, и представляет собой серьезную угрозу.
Тот факт, что через Лачинский пограничный пропускной пункт в течение дня свободно проходят десятки армянских жителей в обоих направлениях, следуя азербайджанскому законодательству и соответствующим процедурам, еще раз свидетельствует о том, что попытки Армении препятствовать процессу реинтеграции терпят крах.
Мы призываем Армению воздерживаться от опасной риторики, наносящей ущерб миру и безопасности в регионе, выполнить взятые на себя обязательства, вместо того, чтобы продолжать необоснованно обвинять Азербайджан, вводя в заблуждение международную общественность», - говорится в заявлении.