29 Սեպտեմբերի 2023 10:21
Մադրիդում ՆԱՏՕ-ի Խորհրդարանական վեհաժողովի (ԽՎ) 68-րդ նստաշրջանում ներկայացված առաջարկը, ներառյալ Զանգեզուրի միջանցքի թեման, ընդունվել է։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը՝ Bengütürk հեռուստաալիքին հղումով, այս մասին հայտարարել է՝ Թուրքիայի Ազգային մեծ ժողովի պատգամավոր, ՆԱՏՕ-ի Խորհրդարանական վեհաժողովի (ԽՎ) տնտեսության և անվտանգության հանձնաժողովի անդամ, Ազգայնական շարժման կուսակցության փոխնախագահ, պրոֆեսոր Մևլութ Քարակայան:
Նա ընդգծել է, որ «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» և «Զանգեզուրի միջանցք» նախաձեռնությունները ներկայումս հանդիսանում են ամենաարդիական հարցերը։
«Առաջարկության մեջ մենք ընդգծել ենք այն դերը, որը Ադրբեջանը կխաղա՝ եվրատլանտյան տարածաշրջանի էներգամատակարարման և Զանգեզուրի միջանցքի ներդրումը ՆԱՏՕ-ի դաշնակիցների էներգետիկ անվտանգության մեջ։ Այն ընդունվել է։ Զանգեզուրի միջանցքը մեծ նշանակություն ունի տարածաշրջանային անվտանգության, համագործակցության և տնտեսական առաջընթացի տեսանկյունից»,- ասել է Մ.Քարաքայան։

Турецкий депутат: Наше предложение по Зангезурскому коридору принято в ПА НАТО
Предложение, представленное на 68-й сессии Парламентской ассамблеи (ПА) НАТО в Мадриде, включая тему Зангезурского коридора, было принято.
Как передает анкарское бюро Report со ссылкой на телеканал Bengütürk, об этом заявил депутат Великого национального собрания Турции, член комитета экономики и безопасности Парламентской ассамблеи (ПА) НАТО, заместитель председателя Партии националистического движения (ПНД), профессор Мевлют Каракая.
Он подчеркнул, что инициативы «Один пояс, один путь» и «Зангезурский коридор» в настоящее время являются наиболее актуальными вопросами.
«В предложении мы подчеркнули роль, которую Азербайджан будет играть в энергоснабжении Евроатлантического региона и вклад Зангезурского коридора в энергетическую безопасность союзников по НАТО. Оно было принято. Зангезурский коридор имеет большое значение с точки зрения региональной безопасности, сотрудничества и экономического прогресса», - сказал М.Каракая.