Երեք տարի է անցել Ջաբրայիլ քաղաքի ազատագրումից
Երեք տարի առաջ Ջաբրայիլ քաղաքն ազատագրվեց հայկական օկուպացիայից։ Հիշեցնենք, որ Ջաբրայիլի շրջանը, որի տարածքը կազմում է 1050 քկմ, իսկ բնակչությունը 1993 թվականի դրությամբ կազմում էր 80 հազար մարդ, Հայաստանի զինված ուժերի կողմից օկուպացվել էր 1993 թվականի օգոստոսի 23-ին:
Ուղիղ երեք տարի առաջ այս օրը Ադրբեջանի նախագահ, Զինված ուժերի գերագույն գլխավոր հրամանատար Իլհամ Ալիևը թվիթերյան իր էջում գրել էր, որ ադրբեջանական բանակն ազատագրել է Ջեբրայիլ քաղաքը հայկական օկուպացիայից։
«Այսօր ադրբեջանական բանակը օկուպացիայից ազատագրեց Ջաբրայիլ քաղաքը և շրջակա մի շարք գյուղեր։ Կեցցե ադրբեջանական բանակը. Ղարաբաղն Ադրբեջան է»,- գրել է Իլհամ Ալիևը։
Նշենք, որ Ադրբեջանի նախագահի կարգադրությամբ՝ Ջաբրայիլի շրջանի ազատագրման մարտական գործողություններին մասնակցելիս արիություն և խիզախություն ցուցաբերած 10 211 զինծառայողներ պարգևատրվել են «Ջաբրայիլի ազատագրման համար» մեդալով։

Минуло три года с освобождения Джебраила от армянской оккупации
Три года назад в этот день, 4 октября 2020 года, город Джебраил был освобожден от армянской оккупации.
Три года назад произошло освобождение от армянской оккупации города Джебраил. Напомним, что Джебраильский район, территория которого составляет 1050 квадратных километров, а население по состоянию на лето 1993 года превышало 80 тысяч человек, был оккупирован ВС Армении 23 августа 1993 года.
В этот день, ровно три года назад, президент Азербайджана, Верховный главнокомандующий Вооруженными силами Ильхам Алиев в своем Твиттере написал, что азербайджанские военные освободили от армянской оккупации город Джебраил.
«Сегодня азербайджанская армия освободила от оккупации город Джебраил и ряд окрестных сел. Да здравствует, Азербайджанская армия. Карабах - это Азербайджан», - написал Ильхам Алиев.
Отметим, что согласно Распоряжению президента Азербайджана, 10 тысяч 211 военнослужащих, проявивших мужество и отвагу при участии в боевых действиях в ходе освобождения Джебраильского района, награждены медалью «За освобождение Джебраила».