Ադրբեջանի և Իրանի միջև ապրանքաշրջանառությունը մոտենում է 400 մլն դոլարի
2023 թվականի հունվար-հոկտեմբեր ամիսներին Իրանի հետ Ադրբեջանի ապրանքաշրջանառությունը կազմել է 394 մլն 970 հազար դոլար։
Մաքսային պետական կոմիտեի հաշվետվության հիման վրա ԱՊԱ-ի կատարած հաշվարկների համաձայն՝ նախորդ տարվա համապատասխան ժամանակահատվածի համեմատ այս ցուցանիշի ծավալը նվազել է 3,2%-ով կամ 12,8 մլն դոլարով։
Այս տարվա 10 ամիսների ընթացքում Ադրբեջանից Իրան է արտահանվել 12 մլն 280 հազար դոլարի արտադրանք, իսկ Իրանից Ադրբեջան՝ 382 մլն 690 հազար դոլարի։
Այսպես, տարեկան համեմատությամբ՝ Ադրբեջանի արտահանումն Իրան նվազել է 45,8%-ով, իսկ Իրանի արտահանումն Ադրբեջան՝ 0,6%-ով։
Հաշվետու ժամանակահատվածում Իրանին բաժին է ընկել՝ Ադրբեջանի ընդհանուր արտահանման 0,04%-ը և ներմուծման 2,7%-ը։

Товарооборот между Азербайджаном и Ираном приблизился к 400 млн долларов
В январе-октябре 2023 года товарооборот Азербайджана с Ираном составил 394 миллиона 970 тысяч долларов.
По подсчетам, проведенным АПА на основании отчета Государственного таможенного комитета, по сравнению с соответствующим периодом прошлого года объем этого показателя снизился на 3,2% или на 12,8 миллиона долларов.
За 10 месяцев текущего года из Азербайджана в Иран было экспортировано продукции на 12 миллионов 280 тысяч долларов, а из Ирана в Азербайджан – на 382 миллиона 690 тысяч долларов.
Так, в годовом сравнении экспорт Азербайджана в Иран снизился на 45,8%, а экспорт Ирана в Азербайджан - на 0,6%.
В отчетный период на долю Ирана приходилось 0,04% от общего экспорта Азербайджана и 2,7% - от его импорта.
Из Ирана, в основном, импортировались сельскохозяйственные, продовольственные товары, моющие средства, стройматериалы и др.