28 Նոյեմբերի 2023 10:50
Ըստ Report-ի՝ այս մասին նոյեմբերի 27-ին Բաքվում հայտարարել է Թուրքիայի ազգային պաշտպանության նախարար Յաշար Գյուլերը՝ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարար Զաքիր Հասանովի և Վրաստանի պաշտպանության նախարար Ջուանշեր Բուրչուլաձեի հետ եռակողմ հանդիպման ժամանակ։
«Մենք վճռական ենք զարգացնել մեր հարաբերությունները և ձգտել կայունության Կովկասում: Ադրբեջանն ազատագրել է իր հողերը օկուպացիայից: Տարածաշրջանի երկրները կարող են ինքնուրույն լուծել իրենց խնդիրները։ Սա միջազգային հանրությանը ցույց տալու համար մենք կապ ենք պահպանում Երևանի և Բաքվի միջև»,- ասել է թուրք նախարարը։
Նրա խոսքով, «3+2» հարթակը լավ ձևաչափ է խնդիրների խաղաղ լուծման համար. «Հայաստանը չի կարողանում ճիշտ գնահատել ստեղծված հնարավորությունը»,- ասել է նախարարը։

Министр обороны Турции: Мы стремимся к стабильности на Кавказе
Как передает Report, об этом заявил министр национальной обороны Турции Яшар Гюлер 27 ноября в Баку на трехсторонней встрече с министром обороны Азербайджана генерал-полковником Закиром Гасановым и министром обороны Грузии Джуаншером Бурчуладзе.
«Мы полны решимости развивать наши отношения и стремимся к стабильности на Кавказе. Азербайджан освободил свои земли от оккупации. Страны региона могут решать свои проблемы самостоятельно. Чтобы показать это международной общественности, мы поддерживаем контакты между Ереваном и Баку», - сказал турецкий министр.
По его словам, платформа «3+2» - хороший формат для мирного решения проблем: «Армения не может должным образом оценить возникшую возможность», - сказал министр.