Բայրամովն իր շվեդ գործընկերոջը պատմել է խաղաղություն ապահովելու ծրագրերի մասին
Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը ԵԱՀԿ ԱԳ նախարարների խորհրդի 30-րդ նիստին մասնակցելու շրջանակներում հանդիպել է Շվեդիայի և Բոսնիա և Հերցեգովինայի ԱԳ նախարարներ Թոբիաս Բիլստրյոմի և Էլմեդին Կոնակովիչի հետ։
Ինչպես Caliber.Az-ին հայտնել են ԱԳՆ-ից, հանդիպումների ընթացքում մտքերի փոխանակություն է տեղի ունեցել երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափերով Շվեդիայի և Բոսնիա և Հերցեգովինայի հետ Ադրբեջանի համագործակցության, ինչպես նաև տարածաշրջանային հարցերի շուրջ։
Ջեյհուն Բայրամովն իր զրուցակիցներին պատմել է Ադրբեջանի կողմից ձեռնարկված հակաահաբեկչական միջոցառումները պայմանավորող գործոնների, այն սպառնալիքների մասին, որոնք բխում էին Ադրբեջանի տարածքում գտնվող հայկական զինված ուժերից, տարածաշրջանում խաղաղություն և կայունություն ապահովելու Բաքվի ծրագրերի մասին։
Ջեյհուն Բայրամովն ընդգծել է, որ թեև Ադրբեջանը համառորեն առաջ է մղում խաղաղության օրակարգը, սակայն Հայաստանը զրպարտչական արշավ է իրականացնում մեր երկրի դեմ, ինչը չի ծառայում խաղաղությանը։

30 Ноября 2023 19:51
Несмотря на продвижение Азербайджаном устойчивой мирной повестки по нормализации отношений с Арменией, последовательно проводимая Арменией клеветническая кампания против нашей страны не служит миру.
Как сообщили АЗЕРТАДЖ в управлении пресс-службы Министерства иностранных дел, об этом заявил министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов на встрече с министром иностранных дел Королевства Швеция Тобиасом Билльстрёмом в рамках 30-го заседания Совета министров ОБСЕ.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями о связях сотрудничества между Азербайджаном и Швецией в двустороннем и многостороннем форматах, а также по региональным вопросам. Были отмечены значение и роль организации взаимных визитов высокого уровня и политических консультаций с точки зрения содействия развитию азербайджано-шведской двусторонней повестки сотрудничества.
Джейхун Байрамов проинформировал своего коллегу о факторах, обусловивших предпринятые Азербайджаном 24-часовые антитеррористические мероприятия. Министр отметил, что антитеррористические мероприятия были осуществлены после угроз, исходящих от армянских вооруженных сил, действующих на территории нашей страны вопреки взятым обязательствам. На встрече Джейхун Байрамов также рассказал о текущей региональной ситуации и планах Азербайджана по обеспечению мира и стабильности в регионе.