Ազատ արձակված հայ զինծառայողների թվում ղարաբաղյան խունտայի ղեկավարներ չկան
ԱՀ նախագահի աշխատակազմի և Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի աշխատակազմի միջև տեղի ունեցած բանակցությունների արդյունքում՝ հումանիզմի սկզբունքին նվիրվածության ոգով, որպես երկու երկրների միջև փոխվստահության միջոց, որպես բարի կամքի դրսևորում, պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել՝ Ադրբեջանի կողմից 32հայազգի, իսկ Հայաստանի կողմից՝ 2 ադրբեջանցի զինծառայողների ազատ արձակման վերաբերյալ։
AZERTAC-ի տվյալներով՝ 32 հոգի, որոնց նախատեսվում է վերադարձնել Հայաստան (2020 թվականի դեկտեմբերին Հադրութի ուղղությամբ իրականացված հակաահաբեկչական միջոցառումների ժամանակ ձերբակալված անձինք, մնացած 6-ը սահմանին տարբեր ժամանակներում ձերբակալված անձինք են) արդեն կրել են պատժի մեծ մասը:
32 հոգանոց ցուցակում չկան և չեն կարող լինել տխրահռչակ ռեժիմի ղեկավարներ, ովքեր ռազմական հանցագործություններ են կատարել ադրբեջանական ժողովրդի դեմ և մարդկության դեմ հանցագործություններ՝ Արայիկ Հարությունյանը, Բակո Սահակյանը, Արկադի Ղուկասյանը, Ռուբեն Վարդանյանը, այդ թվում նաև՝ Վագիֆ Խաչատուրյանը, Ալյոշա Խոսրովյանը։ .
Այս քայլը վառ օրինակ է այն բանի, թե որքան թանկ են՝ Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ, հաղթական Գերագույն գլխավոր հրամանատար Իլհամ Ալիևի համար յուրաքանչյուր ադրբեջանցի, երկրի քաղաքացիները, զինծառայողները և գերության մեջ գտնվողների մերձավորների նկատմամբ կարեկցանքը։ Նախագահ Իլհամ Ալիևը ևս մեկ անգամ ապացուցեց, որ հանդիսանում է յուրաքանչյուր ադրբեջանցու նախագահը։
Հարկ է հատկապես ընդգծել, որ այս համաձայնությունը ձեռք է բերվել՝ ԱՀ նախագահի աշխատակազմի և ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի միջև ուղիղ բանակցությունների արդյունքում և առանց երրորդ երկրի միջնորդության։ Սա ևս մեկ անգամ ցույց է տալիս, որ Ադրբեջանն ու Հայաստանը կարող են առաջ տանել խաղաղ գործընթացը առանց միջնորդների։

Среди освобождаемых армянских военнослужащих нет главарей карабахской хунты
В результате переговоров, проведенных между Администрацией Президента Азербайджанской Республики и Аппаратом Премьер-министра Республики Армения, в духе приверженности принципу гуманизма, в качестве меры взаимного доверия между двумя странами как показатель доброй воли, достигнута договоренность об освобождении Азербайджаном 32 лиц армянского происхождения, а Арменией – 2 азербайджанских военнослужащих.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, 32 человека, которых планируется вернуть Армении (лица, задержанные в ходе антитеррористических мероприятий, проведенных в декабре 2020 года в гадрутском направлении, остальные 6 человек – лица, задержанные в различные времена на границе), уже отбыли большую часть наказания.
В список 32 человек не входят и не могут входить руководители пресловутого режима, совершившие военные преступления против азербайджанского народа и преступления против человечества, Араик Арутюнян, Бако Саакян, Аркадий Гукасян, Рубен Варданян, в том числе такие лица, как Вагиф Хачатурян, Алеша Хосровян.
Этот шаг служит наглядным примером того, насколько дороги Президенту Азербайджанской Республики, победоносному Верховному главнокомандующему Ильхаму Алиеву каждый азербайджанец, граждане страны, военнослужащие, сопереживания с близкими лиц, находящихся в плену. Президент Ильхам Алиев еще раз доказал, что является Президентом каждого азербайджанца.
Следует особо подчеркнуть, что данная договоренность была достигнута в результате прямых переговоров, проведенных между Администрацией Президента Азербайджанской Республики и Аппаратом Премьер-министра Республики Армения, и без какого-либо посредничества со стороны третьей страны. Это еще раз свидетельствует о том, что Азербайджан и Армения могут продвинуть мирный процесс без посредников.