Հարցաքննություն առանց շտապելու
Լրտեսության մեջ կասկածվող Մարտին Ռայանը՝ Ֆրանսիայի քաղաքացին, ձերբակալվել է 2023 թվականի դեկտեմբերի 4-ին։ Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարարությունը Ադրբեջանից պահանջում է ազատ արձակել ձերբակալված ֆրանսիացուն։
Վերջին իրադարձությունների լույսի ներքո նրանք կարող են ինչ-որ բան պահանջել իրենց ընկերներից գեյ-շքերթի ժամանակ, իսկ այստեղ՝ բոլորովին այլ պատմություն է: Ընդհանրապես, եթե որևէ մեկը հայտնվում է հակահետախուզության ուշադրության կենտրոնում՝ նրան երբեք անմիջապես չեն վերցնում։ Մինչև նրա բոլոր շփումները պարզելը, նրան ոչ ոք մատով անգամ չի դիպչի, քանի որ ամենահետաքրքիր բաները սովորաբար սկսվում են նրանից հետո, երբ պարզվել են օբյեկտի «ծանոթների շրջանակը» և առկա բոլոր կապերը: Այնպես որ, այն, որ պարոն Ռայանը ձերբակալվել է անցյալ տարվա դեկտեմբերի 4-ին, իսկ այդ մասին տեղեկատվությունը հայտնվել է միայն ամանորյա տոներից հետո՝ խոսում է ինչ-որ բանի մասին։ Մարտին Ռայանը «MERKORAMA» ՍՊԸ-ի գործադիր տնօրենն էր, որը մասնագիտացած էր սննդամթերքի ներմուծման և առաքման մեջ, հիմնականում այսպես կոչված «HoReCa» (հյուրանոցներ, ռեստորաններ, կեյտերինգային ծառայություններ) հատվածի համար: Ընկերությունը չի խորշում, ավելի ճիշտ՝ չի խորշել նաև ՏՏ լուծումներ ներկայացնելը, ինչի վրա նույնպես պետք է գրավել ամենամեծ ուշադրությունը։ Այսինքն՝ ինչպես արդեն ասացի՝ առկա կապերը, քանի որ տնտեսության այս հատվածում աշխատանքը ենթադրում է շատ մեծ թվով ծանոթների առկայություն։ Ուստի կարծում եմ, որ ամեն ինչ դեռ նոր է սկսվում, և գործն այնտեղ վերջ չունի, և մենք ոչ մի տեղ չենք շտապում։
Հետաքրքիր է նաև մեկ այլ բան։ «AFP» գործակալությանը տված հարցազրույցում Ռայանի հայրը հայտնել է, որ իր որդու հետ հեռախոսազրույցում նա նշել է իր գործի կապը՝ Ֆրանսիայի և Ադրբեջանի միջև դիվանագիտական լարվածության հետ։ «Մի անգամ նա ինձ ասաց. նրանք ուզում էին ինձ օգտագործել որպես չնչին մարդ», - բացատրել է Ռիչարդ Ռայանը՝ մատնանշելով, որ իր որդին «ակնարկում էր վտարված երկու դիվանագետներին՝ ենթադրելով, որ նրանց դա կհաջողվի»:
«Որդուն փրկելու» հոր բավականին անշնորհք փորձ, իհարկե՝ Ֆրանսիայի Հանրապետության պատկան մարմինների պատժամիջոցներից։ Ընդհանուր առմամբ, «չստացվեց», և ոչ այնքան հաջողակ գործակալին բռնցին գոտկատեղից: Նրան դիվանագիտական անձեռնմխելիություն չի հասնում, ուստի քաղաքացին որոտացել է շուքով։ Ցանկացած դեպքում, հետաքննությունը անպայման կպատասխանի մեզ հետաքրքրող բոլոր հարցերին, հիմա ավելի լավ է սպասել դրա ավարտի արդյունքներին։
Մեծ հաշվով, այն ամենը, ինչ հիմա կատարվում է՝ դա միանգամայն նորմալ հետախուզական աշխատանք է։ Օրինակ, 1958 թվականին ՊԱԿ-ը (ԿԳԲ) հավաքագրել է ԽՍՀՄ-ում Ֆրանսիայի մի ամբողջ դեսպան Մորիս Դեժինին։ Նրան բռնել էին, այսպես կոչված, «մեղրի թակարդով», դե, բռնեցին կնոջ վրա, հետո նույնիսկ թեթեւակի ծեծել էին, ես ամենևին էլ կատակ չեմ անում, որից հետո և առաջարկել են ժամանակ առ ժամանակ սովետական իշխանությանը տրամադրել մանր, դե, կամ խոշոր ծառայություններ՝ կախված իրավիճակից։ Ցավոք, 1963 թվականին ՊԱԿ-ի սպա Յուրի Կրոտկովը փախչում է Մեծ Բրիտանիա և այդ մասին պատմում է բրիտանական հետախուզական ծառայություններին։ Բրիտանական հակահետախուզությունը այս շատ նուրբ պատմության մանրամասներով կիսվում է ֆրանսիացի գործընկերների հետ, որից հետո ֆրանսիացիները դեսպանին, իհարկե, հետ են կանչում։ Բայց ամեն ինչ անցնում է առանց որևէ դաժանության, նրան նույնիսկ չեն կալանավորում, քանի որ Դեժանը դը Գոլի մտերիմ ընկերն էր։ Մի խոսքով, փոքրիկ մարդու, կարելի է ասել, բախտը բերեց։ Իսկ հետո... հետո Մորիս Դեժանը ընդհանրապես դառնում է Բեզանսոն քաղաքում խորհրդային «Սլավա» ժամացույցների արտադրության գործարանի գլխավոր տնօրենը։ Այո, չեք հավատա, բայց Ֆրանսիայում նման գործարան եղել է, և այդ գործարանը գործել է գրեթե մինչև 80-ականների վերջը։ Չնայած այս ամենը մութ գործ է։ Միգուցե նա շարունակել է աշխատել ԽՍՀՄ-ի վրա։ Կամ արդեն ֆրանսիական հետախուզության վրա։ Որովհետև նման կադրերին, այն էլ այդպիսի կապերով, այո և նման փորձով ոչ ոք չի վատնի։ Այնուամենայնիվ այս պատմությունը վաղուց դարձել է պատմություն։
Դե, ևս մեկ կարճ էքսկուրսիա դեպի պատմություն. 1757 թվականի նոյեմբերի 5-ին, Յոթնամյա պատերազմի ժամանակ, պրուսական բանակը Սաքսոնիայում գտնվող Ռոսբախ գյուղի մոտ ջախջախիչ պարտություն է հասցրել ֆրանսիական բանակին: Գրեթե ամբողջ հրետանին թողնելով գերմանացիներին՝ ֆրանսիացիները փախան, նույնիսկ չփորձելով պահպանել «կազմակերպված նահանջի» տեսիլքը։ Այս ճակատամարտը պատմության մեջ մտավ որպես «Ռոսբախի ճակատամարտ», և Ֆրանսիայում դրա մասին չեն սիրում հիշել։ Այս ճակատամարտից անմիջապես հետո, ռուս կայսրուհի Ելիզավետա Պետրովնան արձակեց հրամանագիր. «Ռուս կամավորները, որոնք իմ հրամանով կցված են ֆրանսիական բանակին, պետք է առանց հապաղելու հետ կանչվեն տուն։ Մեր սպաները պարտված բանակում սովորելու բան չունեն»։
Սա ես, փաստորեն ինչ նկատի ունեմ։ Եթե Հայաստանի հատուկ ծառայությունների վրա, ինչպես ասում են, «իր ձեռքն է դնում» ֆրանսիական հետախուզությունը՝ մեզ մնում է միայն ուրախանալ։ Քո հակառակորդի հովանավորների հետախուզության անշնորհք աշխատանքը չի կարող չուրախացնել:
Գիտեք, զինվորների սխրանքը միշտ փայլում է, իսկ ահա հակահետախույզների սխրանքը՝ միշտ ստվերում է։ Նրանց անուններն անհայտ են, իսկ նրանց աշխատանքի արդյունքների մասին գիտեն միայն նրանց անմիջական ղեկավարները։ Բայց եթե նույնիսկ նրանց աշխատանքի արդյունքներն ակնհայտ են, և այդ արդյունքները տեսնում ենք նույնիսկ մենք, դե, օրինակ, նույն Մարտին Ռայանի՝ մենք միևնույն է այդ մարդկանց մասին գործնականում ոչինչ չգիտենք։ Նրանց մրցանակները, շնորհակալություններն ու խրախուսանքները միշտ գաղտնի են պահվում։ Եվ սա, հավանաբար, ճիշտ է, քանի որ հատկապես այդ ձևով ավելի լավ կլինի: Որովհետև միշտ այդպես է եղել։

АНАЛИТИКА  11 Января 2024 - 12:25
Подозреваемый в шпионаже Мартин Райан, гражданин Франции, был арестован 4 декабря 2023 года. Министерство иностранных дел Франции требует от Азербайджана освободить задержанного француза.
В свете последних событий требовать что-либо они могут у товарок на гей-параде, а здесь – совершенно другая история. Вообще, если кто-то попадает в поле зрения контрразведки – его никогда не берут сразу. До того, как будут выявлены все его контакты, никто его и пальцем не трогает, потому что самое интересное обычно начинается после того, как определён «круг знакомств» объекта и все наличествующие связи. Так что, то, что мсье Райан был арестован 4-го декабря прошлого года, а информация об этом всплыла только после новогодних праздников – кое о чем говорит. Мартин Райан был генеральным директором компании MERKORAMA LLC, которая специализировалась на импорте и дистрибьюторстве продуктов питания, в основном для так называемого сектора «HoReCa», (отели, рестораны, кейтеринговые услуги). Не брезгует, точнее, не брезговала компания и предоставлением IT-решений, на что тоже обязательно нужно обратить самое пристальное внимание. То есть – как я уже и говорил – наличествующие связи, потому что работа в таком сегменте экономики подразумевает наличие очень большого количества знакомых. Потому я думаю, что все только начинается, и работы там – непочатый край, и мы никуда не торопимся.
Интересно и другое. В интервью агентству AFP отец Райана сообщил, что в телефонном разговоре с сыном тот отметил связь между своим делом и дипломатической напряженностью между Францией и Азербайджаном. «Однажды он сказал мне: они хотели использовать меня как пешку», — объяснил Ричард Райан, указав, что его сын «намекал на двух высланных дипломатов, полагая, что им это сходит с рук».
Довольно неуклюжая попытка отца «отмазать сына», разумеется, с санкции соответствующих органов французской республики. В общем, «не получилось» – и не очень удачливого агента взяли поперек живота. Ему дипломатического иммунитета не полагается, вот гражданин и загремел под фанфары. В любом случае, следствие обязательно ответит на все интересующие нас вопросы, сейчас лучше всего подождать результатов его окончания.
По большому счету, все что сейчас происходит — это совершенно нормальная разведработа. Например, в 1958-м году КГБ вообще завербовал целого посла Франции в СССР Мориса Дежана. Поймали его в так называемую «медовую ловушку», ну, на бабе спалили, потом его даже слегка побили, я совершенно не шучу, после чего и предложили время от времени оказывать советскому правительству небольшие, ну, или большие услуги в зависимости от ситуации. К сожалению, в 1963-м году сотрудник КГБ Юрий Кротков бежит в Великобританию и рассказывает об этом британским спецслужбам. Британская контрразведка делится деталями этой очень деликатной истории с французскими коллегами, после чего французы посла, разумеется, отзывают. Но все обходится без особой жестокости, его даже не посадили, потому что Дежан был близким другом де Голля. В общем, человечку, можно сказать, повезло. А потом… потом Морис Дежан вообще становится генеральным директором завода по производству советских часов «Слава» в городе Безансон. Да, вы не поверите, но был и такой завод во Франции, и проработал тот завод чуть ли не до конца 80-х. Хотя, все это дело темное. Может быть, он продолжал работать на СССР. Или уже на французскую разведку. Потому что такими кадрами, да с такими связями, да с таким опытом – никто не станет разбрасываться.  Впрочем, эта история давным-давно стала историей.
Ну и еще один небольшой экскурс в историю: 5 ноября 1757-го года в ходе Семилетней войны прусская армия возле селения Росбах, находящегося в Саксонии, нанесла сокрушительное поражение французской армии. Оставив практически всю артиллерию немцам, французы бежали, даже не пытаясь сохранить видимость «организованного отступления». В историю эта битва вошла как «Росбахское сражение», и во Франции о нем вспоминать не любят. Сразу после этого сражения российская императрица Елизавета Петровна издала указ: «Волонтиров российских, которые по указу моему состоят при французской армии, отозвать домой не мешкая. В битой армии нашим офицерам учиться нечему».
Это я, собственно говоря, к чему. Если спецслужбам Армении то, что называется, «ставит руку» французская разведка – нам остается только порадоваться. Топорная работа разведки покровителей твоего противника не может не радовать.
Знаете, подвиг солдат всегда блестит, а вот подвиг контрразведчиков – постоянно в тени. Их имена неизвестны, а о результатах их работы знает только их непосредственное начальство. Но даже если результаты их работы налицо, и эти результаты видим даже мы, ну, например, того же Мартина Райана – мы все равно практически ничего об этих людях не знаем. Их награды, благодарности и поощрения всегда в секрете. И это, наверное, правильно, потому что именно так будет лучше. Потому что так было всегда.