Ադրբեջանի պատվիրակության անմիջական պատասխանատվությունը
«Խորհրդարանական վեհաժողովում Ադրբեջանի պատվիրակության լիազորությունները վիճարկվել են՝ պարտավորությունները չկատարելու, ինչպես նաև համագործակցության բացակայության հետ կապված լուրջ հիմքերով»։ Ընթացակարգը պաշտոնապես նախաձեռնել է Սոցիալ-դեմոկրատների խմբի ղեկավար և ԵԽԽՎ-ում Գերմանիայի պատվիրակության ղեկավար Ֆրանկ Շվաբեն։ Հերր Շվաբեն նաև հայտարարել է, որ ԵԽԽՎ-ում Ադրբեջանի պատվիրակությունը մահացու մեղք է գործել, այն է՝ մեջբերում եմ. «Կա Ադրբեջանի պատվիրակության անմիջական պատասխանատվություն այն բանի համար, որ մեր ներկայացուցիչները չեն կարողացել այցելել Լաչինի միջանցք, ինչպես նաև չեն հրավիրվել, որպես ընտրությունների դիտորդներ»:
Մի խոսքով, նեղացրել ենք մարդուկներին։ Մահացու։ Ինչպես նաև մեղք ենք գործել։ Եվ դա եղել է մոտավորապես այսպես.
Մեծ հաշվով դժբախտությունը մեծ չէ, լինի նման բնույթի կշտամբանքները, լինի ԵԽԽՎ-ում մեր պատվիրակությանը ձայնի իրավունքից զրկելու սպառնալիքները ոչ գրպանն են վնասում, ոչ ախորժակ են փչացնում։ Մենք գիտենք երկակի ստանդարտների մասին, հիանալի հիշում ենք, որ, երբ մեր տարածքի մի մասը գտնվում էր օկուպացիայի տակ, ոչ ոք անգամ չէր կակազել հայկական պատվիրակության լիազորությունները սահմանափակելու մասին, և չենք պատրաստվում ոչ մի դասավորության դեպքում մոռանալ այդ մասին։ Այո, դուք՝ քրիստոնեական ակումբ եք, և հետևաբար միշտ և ցանկացած դասավորության դեպքում լինելու եք Հայաստանի կողմը։ Ուրեմն և մի զարմացեք, որ մենք ձեզ հյուր չենք հրավիրում: Ո՛չ Լաչին, ո՛չ ընտրություններին։ Դուք չեք վաստակել մեր վստահությունը և, հետևաբար՝ ձեզ չի թուլատրվում: Իսկ եթե դուք, այնուամենայնիվ համարում եք, որ ձեզ թուլատրվում է՝ սխալվում եք:
Մի փոքր համեմատաբար ոչ վաղուցվա պատմություն. Եվրոպայի Խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովը՝ «Մարդասիրական իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում» բանաձև է ընդունել, որը դատապարտում է անցյալ տարվա սեպտեմբերի 19-20-ին «Լեռնային Ղարաբաղի» դեմ Ադրբեջանի ռազմական գործողությունները։ Ընդհանրապես, ԵԽԽՎ-ի տրամաբանության համաձայն՝ տարածքային ամբողջականության վերականգնումը և անջատականների վտարումը ենթակա է դատապարտման։ Դե, մի գուցե միայն Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը այս հաշվով բոլորովին այլ տեսակետ ունի, իսկ քանի որ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը շատ ավելի հեղինակավոր կազմակերպություն է՝ ապա այստեղ արդեն ոչինչ չես կարող անել։ Եվս մեկ անգամ. ձեր դատապարտումը ոչ մեր ախորժակն է փչացնում, ոչ էլ մեր գրպանին է հարվածում, կարող եք կարդալ ցանկացած հերթականությամբ։ Իսկ եթե ավելի անկեղծ, ապա մեզ արժե մտածել. մեզ ի՞նչ է տալիս ԵԽԽՎ-ում անդամակցությունը։ Կշռեք բոլոր «կողմ» և «դեմ»-երը՝ օգուտներն ընդդեմ ծախսերի: Մեր կողմից չե՞ն խաղում։ Հիանալի է, միգուցե, բաժանվենք, քանի դեռ լավ ենք, ինչպես ասում են:
«Ադրբեջանի տարածքային հավակնությունները լուրջ մտահոգություն են առաջացնում։ Հայաստանի տարածքի և ինքնիշխանության ցանկացած խախտում լուրջ հետևանքներ կունենա Ադրբեջանի հետ մեր հարաբերությունների վրա», իսկ սա արդեն հրետանային է՝ հավակնություններով ծանրություն։ Սրանք Եվրամիության արտաքին հարաբերությունների և անվտանգության քաղաքականության գերագույն ներկայացուցիչ, ԵՄ-ի Հանձնաժողովի փոխնախագահ Ժոզեպ Բորելի խոսքեր են։ Դե, նախ՝ մտահոգությունից ազատվելու համար կարելի է ջուր խմել, հաբեր ընդունել կամ զբաղվել «anger management-om»-ով, այդքան մեծ տարիքում անհանգստանալը շատ վնասակար է առողջության համար, նույնիսկ եթե դու գերագույն ներկայացուցիչ ես։ Երկրորդը, այդ որ տարածքային պահանջների մասին է խոսքը։ Առայժմ մենք կարծես թե նման ոչ մի բանի մասին չենք խոսել, չնայած շնորհակալություն գաղափարի համար: Գիտեք, Ադրբեջանում շատերն իրավացիորեն կարծում են, որ գեղագիտական տեսանկյունից «սյունիք» բառն այնքան էլ լավ չի հնչում, ես կասեի նույնիսկ տգեղ։ Իսկ ահա «Զանգեզուր» բառը հնչում է շատ լավ։ Իսկ ինչ վերաբերում է «լուրջ հետևանքներին ԵՄ-ի և Ադրբեջանի հարաբերությունների վրա», այո, ես դրանում գրեթե համոզված եմ։ Դուք անմիջապես կմոռանաք նյութական արժեքների մասին, օրինակ՝ էներգետիկ ռեսուրսների և դեպի Ադրբեջան կուղեք մի բանակ, որը ԵՄ-ն չունի։
Ես սա, իհարկե, մի քիչ հեգնանքով եմ վերաբերվում, բայց թանկագին տղաներ և հարգելի մեծահասակ ընկերներ, եկեք այս իրավիճակին նայենք այլ տեսանկյունից։ Ադրբեջանի հաղթանակը և տարածքային ամբողջականության լիովին վերականգնումը՝ ոչ պարզապես հաղթանակ է և տարածքային ամբողջականության լիովին վերականգնում։ Սա բոլորովին այլ միջազգային կարգավիճակ է։ Առաջին անգամ հետխորհրդային տարածքում երկիրը վերականգնել է իր տարածքային ամբողջականությունը ռազմական ճանապարհով և չնայելով նրանց դեմքերին ու մարմնի այլ մասերին, ովքեր դեմ էին։ Նախկինում եղածի հակադրությունը, այն է՝ կեղծ համակրանքը և միջազգային իրավունքի հիշատակման ժամանակ հազիվ նկատելի գլխով անելը, փոխարինվեց «միայն պետք չէ տանկերով Զանգեզուր» աղաղակներով։ Հիմա շատերը շահագրգռված են Ադրբեջանի հետ դաշինքով։ Եվ որքան սուր է դրվում իրանական հարցը, ինչպես նաև Կենտրոնական Ասիայից Եվրոպա էներգառեսուրսների տեղափոխման հարցերը՝ մենք այնքան անհրաժեշտ ենք դառնում։ Եվ դրա վրա պետք է խաղալ: Մենք կմտածենք, եկեք հաջորդ շաբաթ: Իհարկե, մենք շատ հեռու չենք գնա և չենք ասի. տարեք նրան խոհանոց և կերակրեք, ոչ, դա բոլորովին ավելորդ է։ Բայց հենց այն փաստը, որ, օրինակ, ԵՄ-ի էմիսարներից շատերին ուղղակի մերժվում են վիզա տրամադրել՝ շատ բան է ասում: Նրանք ընդհանրապես ծիծաղելի են, այդ էմիսարները։ Պատրաստի կերպարներ կատակերգության կամ հումորային պատմության համար։ Սակայն, իհարկե, պետք չէ նրանց թերագնահատել, քանի որ այս «խոսող գլուխների» հետևում կանգնած են ավելի լուրջ ուժեր և մարդիկ։
Ի դեպ, ոչ ոք ուշադրություն չդարձնե՞ց, որ չնայած և հայացք չնետելով ոչ մի բանի վրա, ԵԽԽՎ-ում Ադրբեջանի պատվիրակության ղեկավար Սամեդ Սեիդովը կրկին ընտրվել է ԵԽԽՎ-ի փոխնախագահի պաշտոնում։ Այնպես որ խաղը շարունակվում է:

Прямая ответственность азербайджанской делегации
«Полномочия азербайджанской делегации в Парламентской ассамблее оспорены на серьёзных основаниях, связанных с невыполнением обязательств, а также отсутствием сотрудничества». Процедуру формально инициировал глава группы социал-демократов и руководитель немецкой делегации в ПАСЕ Франк Шваббе. Герр Шваббе также заявил, что азербайджанская делегация в ПАСЕ совершила смертный грех, а именно, цитирую: «есть прямая ответственность азербайджанской делегации за то, что наши представители не могли посетить Лачинский коридор, а также не были приглашены на наблюдение за выборами».
В общем, обидели мы человечков. Смертельно. Как и нагрешили. И было это примерно вот так:
По-большому счету беда невелика, что упреки подобного рода, что угрозы лишить нашу делегацию права голоса в ПАСЕ ни по карману не бьют, ни аппетита не портят. Мы знаем про двойные стандарты, прекрасно помним, что, когда часть нашей территории находилась под оккупацией, никто и не заикался об ограничении полномочий армянской делегации и не собираемся об этом забывать ни при каких раскладах. Да, вы – христианский клуб, и потому всегда и при любых раскладах будете на стороне Армении. Вот и не удивляйтесь, что мы вас в гости не зовем. Ни в Лачин, ни на выборы. Не заслужили вы нашего доверия, а потому – не положено. А если вы все равно считаете, что вам положено – так на ваше положено сверху наложено.
Немного сравнительно недавней истории: Парламентская Ассамблея Совета Европы приняла резолюцию «Гуманитарная ситуация в Нагорном Карабахе», которая осуждает военные действия Азербайджана против «Нагорного Карабаха» 19 — 20 сентября прошлого года. В общем, в соответствии с логикой ПАСЕ, восстановление территориальной целостности и изгнание сепаратистов подлежат осуждению. Ну, может быть, может быть, только вот у Министерства обороны Азербайджана на этот счет совершенно другая точка зрения, а поскольку Министерство обороны Азербайджана организация не в пример более авторитетная – тот тут уж ничего не поделаешь. Еще раз: ваше осуждение нам ни аппетита не портит, ни по карману не бьет, можете читать в произвольной последовательности. А если уж совсем начистоту, то нам стоило бы задуматься: что нам дает членство в ПАСЕ? Взвесить все «за» и «против», польза vs издержки. Не играют на нашей стороне? Замечательно, может, расстанемся, пока хорошие, как говорится?
«Территориальные претензии Азербайджана вызывают серьезное беспокойство. Любое нарушение армянской территории и суверенитета будет иметь серьезные последствия для наших отношений с Азербайджаном» - а это уже артиллерия с претензиями на тяжесть. Это слова верховного представителя Европейского Союза по внешним связям и политике безопасности, вице-президента Комиссии ЕС Жозепа Борреля. Ну, во-первых, чтобы избавиться от беспокойства, можно попить водички, принять таблетки или заняться «anger management-om», волноваться в столь почтенном возрасте очень вредно для здоровья, даже если ты верховный представитель. Во-вторых, какие такие территориальные претензии? Пока мы вроде бы ни о чем таком не говорили, хотя, спасибо за идею. Знаете, очень много людей в Азербайджане небезосновательно полагают, что с точки зрения эстетики слово «сюник» звучит не очень хорошо, я бы даже сказал, некрасиво. А вот слово «Зангезур» звучит как нельзя лучше. А что до «серьезных последствий для отношений между ЕС и Азербайджаном» - да, вот в этом я почти уверен. Вы немедленно позабудете о материальных ценностях, например, об энергоносителях и выдвинете в сторону Азербайджана армию, которой у ЕС нет.
Это я, конечно, самую малость иронизирую, но, дорогие ребята и уважаемые товарищи взрослые, давайте посмотрим на эту ситуацию под другим углом. Победа Азербайджана и полное восстановление территориальной целостности - это не просто победа и полное восстановление территориальной целостности. Это совершенно другой международный статус. Впервые на постсоветском пространстве страна восстановила свою территориальную целостность военным путем и невзирая на лица и другие части тел тех, кто был против. Контраст между тем что было до - а именно - деланное сочувствие и еле заметное кивание головами при упоминании международного права сменились воплями «только не надо с танками в Зангезур». Теперь многие заинтересованы в союзе с Азербайджаном. И чем острее встает иранский вопрос, а также вопросы транспортировки энергоресурсов из Центральной Азии в Европу - тем нужнее мы становимся. И на этом нужно играть. Мы подумаем, зайдите на следующей неделе. Конечно, перегибать мы не будем, и не станем говорить: эй, проводите его в людскую и накормите, нет, это совершенно лишнее. Но сам факт, что, например, многие из эмиссаров ЕС просто получают отказ в визе - говорит о многом. Они вообще забавны, эти эмиссары. Готовые персонажи для комедии или юмористического рассказа. Впрочем, недооценивать их, понятное дело, не следует, потому что за этими «говорящими головами» стоят силы и люди посерьезнее.
Кстати, никто не обратил внимания, что несмотря на и невзирая ни на что, глава азербайджанской делегации в ПАСЕ Самед Сеидов вновь избран на пост вице-президента ПАСЕ? Так что игра продолжается.