Ռահման Հումբաթով. Միջին միջանցքը վերածվել է ռազմավարական զարկերակի
Անդրկասպյան տրանսպորտային երթուղին (միջին միջանցք) ոչ միայն ծառայում է տարածաշրջանի տնտեսական շահերին, այլև դարձել է խաղաղություն և բարգավաճում խթանող ռազմավարական զարկերակ։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս մասին Վրաստանում Միջին միջանցքին նվիրված տարածաշրջանային միջոցառման ժամանակ ասել է՝ թվային զարգացման և տրանսպորտի փոխնախարար Ռահման Հումբաթովը։
«Մենք երախտապարտ ենք միջազգային կազմակերպություններին և Համաշխարհային բանկին՝ Միջին միջանցքի ներուժի իրացման գործում աջակցության համար: Ինչպես նշվում է ՀԲ զեկույցում, Միջին միջանցքը միջազգային հանրության կողմից ճանաչվում է ոչ միայն որպես հաղորդակցության ապահովման կարճաժամկետ լուծում, այլ որպես ամենակարճ և ամենաարդյունավետ կապը երկու մայրցամաքների տնտեսությունների միջև։ Մենք ունենք մտադրություն և ուժեղ քաղաքական կամք աջակցելու միջանցքի զարգացմանը, որը Եվրասիայում հուսալի կապող օղակի դեր է խաղում՝ առավելագույնի հասցնելու դրա ներուժը»,- ասել է Հումբաթովը։

Рахман Гумбатов: Средний коридор превратился в стратегическую артерию
Транскаспийский транспортный маршрут (Средний коридор) не только служит экономическим интересам региона, но и превратился в стратегическую артерию, способствующую миру и процветанию.
Как сообщает Report, об этом заявил заместитель министра цифрового развития и транспорта Рахман Гумбатов на региональном мероприятии по Среднему коридору в Грузии.
«Мы благодарны международным организациям и Всемирному банку за поддержку в реализации потенциала Среднего коридора. Как отмечается в докладе ВБ, Средний коридор признан мировым сообществом не просто краткосрочным решением для обеспечения связи, а самым коротким и эффективным связующим звеном между экономиками двух континентов. У нас есть намерение и твердая политическая воля поддерживать развитие коридора, играющего роль надежного связующего звена в Евразии, для максимального раскрытия его потенциала», - сказал Гумбатов.
Заместитель министра отметил, что интеграционные планы по развитию международных транзитных коридоров, унификация процедур пересечения границ, синхронизация процессов, обеспечение эффективности морских операций и внедрение единого глобального транзитного документа способствуют ускорению процесса цифровизации.