Վաշինգտոնում և Նյու Յորքում հարգել են Խոջալուի ցեղասպանության զոհերի հիշատակը ԼՈՒՍԱՆԿԱՐ
Վաշինգտոնում տեղի է ունեցել հիշատակի արարողություն՝ նվիրված Խոջալուի ցեղասպանության 32-րդ տարելիցին։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, միջոցառումը կազմակերպել է Ադրբեջանի դեսպանատունը՝ Ամերիկա-ադրբեջանական առևտրի պալատում։
Նախ մեկ րոպե լռությամբ հարգվել է ողբերգության զոհերի հիշատակը, ապա ցուցադրվել է՝ «Խոջալուի խորհրդանիշը» («Xocalı nişanəsi») գեղարվեստական և կարճամետրաժ. ֆիլմը։
Այնուհետև ամերիկյան Մուղամ ընկերության նախագահ Ջեֆրի Վերբոքը՝ միջոցառման մասնակիցների հետ կիսվել է իր հիշողություններով և քամանչայի վրա կատարել ադրբեջանական երգեր։
Բացի այդ, Նյու Յորքի թուրքական տանը անցկացվել է հիշատակի երեկո, որը համատեղ կազմակերպել էին Ամերիկայի ադրբեջանցիների համակարգող խորհուրդը և երեխաների ու երիտասարդների ստեղծարար զարգացման My Way կենտրոնը և Սփյուռքի հետ աշխատանքի պետական կոմիտեի աջակցությամբ։

В Вашингтоне и Нью-Йорке почтили память жертв Ходжалинского геноцида ФОТО
Как сообщает Report, мероприятие было организовано посольством Азербайджана в Американо-азербайджанской торговой палате.
Вначале минутой молчания была почтена память жертв трагедии, затем был продемонстрирован художественно-документальный короткометражный фильм «Символ Ходжалы» («Xocalı nişanəsi»).
Затем председатель Американского общества мугама Джеффри Вербок поделился своими воспоминаниями с участниками мероприятия и исполнил на кяманче азербайджанские песни.
Кроме того, в «Турецком доме» в Нью-Йорке при совместной организации Координационного совета азербайджанцев Америки и Центра творческого развития детей и молодежи My Way и поддержке Государственного комитета по работе с диаспорой был проведен вечер памяти.
В ходе мероприятия были исполнены произведения азербайджанских и зарубежных композиторов.
Кроме того, были продемонстрированы работы азербайджанского художника Чингиза Мусаева, посвященные жертвам Ходжалинской трагедии, и скульптура «Памятник Ходжалы» художника Эмина Гулиева.