Էլչին Ամիրբեկով. Զանգեզուրի միջանցքը կարող է դառնալ Երևանի և Բաքվի միջև վստահության ամրապնդման կարևոր միջոց
04 Մարտի 2024 09:58
Զանգեզուրի միջանցքը կարող է դառնալ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև վստահության և խաղաղության ամրապնդման կարևոր միջոց։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս մասին Անթալիայի դիվանագիտական ֆորումի շրջանակներում կազմակերպված պանելային քննարկումների ժամանակ ասել է Ադրբեջանի նախագահի հատուկ հանձնարարությունների գծով ներկայացուցիչ, դեսպան Էլչին Ամիրբեկովը։
Ելույթ ունենալով «Եվրասիայում համագործակցության նոր դինամիկան» թեմայով նստաշրջանում՝ նա ընդգծել է, որ զուտ տնտեսական օգուտներից բացի, հետկոնֆլիկտային պայմաններում երկրների միջև տրանսպորտային հաղորդակցության վերականգնումը կարող է նաև վստահության ամրապնդման կարևոր միջոցի դեր խաղալ և դառնալ խաղաղության կառուցման արդյունավետ գործիք:
«Դրա վառ օրինակն է Զանգեզուրի միջանցքի նախագիծը, որը կարող է ոչ միայն ուղիղ տրանսպորտային կապ հաստատել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև, այլև վերջ դնել տարածաշրջանում Հայաստանի տնտեսական մեկուսացմանը։
Բացի այդ, այս նախագծի իրականացումը օգուտ կբերի և լիովին համապատասխանում է տարածաշրջանի այլ երկրների՝ առաջին հերթին Թուրքիայի, Ռուսաստանի և Իրանի շահերին։
Ընդ որում՝ Զանգեզուրի միջանցքը կարող է այլընտրանքային երթուղի դառնալ արդեն գործող Անդրկասպյան միջազգային միջին միջանցքին (Trans-Caspian International Middle Corridor), որը Չինաստանը կապում է Եվրոպայի հետ Կենտրոնական Ասիայի և Հարավային Կովկասի միջոցով Ադրբեջանի և Վրաստանի տարածքով»,- ընդգծել է նախագահի ներկայացուցիչը։

Эльчин Амирбеков: Зангезурский коридор может стать важным средством укрепления доверия между Ереваном и Баку
03 Марта 2024 13:51
Зангезурский коридор может стать важным средством укрепления доверия и миростроительства между Арменией и Азербайджаном.
Как передает Report, об этом заявил в ходе панельной дискуссии в рамках Анталийского форума дипломатии представитель президента Азербайджана по особым поручениям посол Эльчин Амирбеков.
Выступая на сессии «Новая динамика сотрудничества в Евразии» он подчеркнул, что помимо чисто экономической выгоды, восстановление транспортного сообщения между странами в постконфликтной обстановке может также сыграть роль важной меры по укреплению доверия и стать эффективным инструментом для построения мира.
«Ярким примером тому является проект Зангезурского коридора, который может не только наладить прямое транспортное сообщение между Арменией и Азербайджаном, но и положить конец экономической изоляции Армении в регионе.
К тому же, реализация данного проекта принесет пользу и полностью отвечает интересам других стран региона, в первую очередь Турции, России и Ирана.
Помимо этого, Зангезурский коридор может стать альтернативным маршрутом уже действующего транс-каспийского международного срединного коридора (Trans-Caspian International Middle Corridor), соединяющего Китай с Европой через Центральную Азию и Южный Кавказ по территории Азербайджана и Грузии», - подчеркнул представитель президента.
«Надеемся, что Ереван, который вот уже более трех лет уклоняется от выполнения взятого на себя обязательства и фактически блокирует восстановление транспортного сообщения через Зангезур, осознает наконец всю выгоду данного проекта и для Армении. В противном случае вожделенный "перекресток" рискует так и остаться региональным тупиком», - заключил Э.Амирбеков.