ՌԴ ԱԳՆ. 102-րդ ռազմակայանը Հայաստանի ինքնիշխանության միակ երաշխիքն է
Հայաստանում 102-րդ ռուսական ռազմակայանի առկայությունը՝ հանրապետության ինքնիշխանության միակ իրական երաշխիքն է։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az.-ը, այս մասին ռուսական լրատվամիջոցներին հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ-ն՝ մեկնաբանելով «Խորացնելով ԵՄ-ի և Հայաստանի միջև հարաբերությունները. ավելի շատ Եվրոպա Հայաստանում. ավելի շատ Հայաստան Եվրոպայում»:
«Անվտանգության առաջարկները լիովին հակասում են ողջախոհությանը։ 102-րդ ՌՌԿ-ի և ռուս սահմանապահների առկայությունը Հայաստանի ինքնիշխանության միակ իրական երաշխիքն է։ Վտանգավոր դեմագոգիա է այն միտքը, որ դրանց դուրսբերումը ինչ-որ կերպ կուժեղացնի հանրապետության ռազմական ներուժը։ Ստիպելով մեզ այսօր վերանայել գոյություն ունեցող անվտանգության համակարգը՝ Արևմուտքը դրա դիմաց կոնկրետ ոչինչ չի առաջարկում»,- հայտարարել են ՌԴ դիվանագիտական գերատեսչությունում։

МИД РФ: 102-я военная база — единственная гарантия суверенитета Армении
Присутствие 102-й военной базы России в Армении является единственной реальной гарантией суверенитета республики.
Как передает Caliber.Az, об этом заявили российским СМИ в МИД РФ, комментируя доклад «Углубляя отношения ЕС и Армении: больше Европы в Армении; больше Армении в Европе».
«Предложения в сфере безопасности вовсе противоречат здравому смыслу. Присутствие 102-й РВБ и российских пограничников — единственная реальная гарантия суверенитета Армении. То, что их вывод как-то укрепит военный потенциал республики, — опасная демагогия. Заставляя пересмотреть сложившуюся систему безопасности уже сегодня, Запад не предлагает ничего конкретного взамен», — заявили в российском дипведомстве.