Բաքուն և Մինսկը կշարունակեն փոխադարձ աջակցությունը միջազգային կազմակերպություններում
Բելառուսը և Ադրբեջանը հաստատել են՝ երկկողմ համագործակցության հետագա ամրապնդմանը իրենց նպատակադրվածությունը։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, այս մասին ասված է Բելառուսի ԱԳՆ հայտարարության մեջ՝ Ադրբեջանի և Բելառուսի ԱԳ նախարարներ Ջեյհուն Բայրամովի և Սերգեյ Ալեյնիկի հանդիպման արդյունքներով։
Նախարարները վստահություն են հայտնել, որ երկու երկրների միջև 2024 թվականի փետրվարին ստորագրված ճանապարհային քարտեզը՝ նոր ազդակ կհաղորդի երկու երկրների միջև երկկողմ հարաբերությունների ողջ սպեկտրի զարգացմանը, ասվում է հայտարարության մեջ։
«Փաստաթուղթը նախատեսում է ավելի քան 60 կոնկրետ միջոցառումներ՝ ուղղված տնտեսական համագործակցության արդիական ուղղությունների զարգացմանը, ապրանքների և ծառայությունների փոխադարձ առևտրի ծավալների ավելացմանը», - նշել են ԱԳՆ-ում։
Բանակցությունների ընթացքում քննարկվել է նաև՝ քաղաքական, առևտրային, տնտեսական և հումանիտար ոլորտներում բելառուսա-ադրբեջանական համագործակցության, ինչպես նաև միջազգային հարթակներում փոխգործակցության հարցերի լայն շրջանակ։

Баку и Минск продолжат взаимную поддержку в международных организациях
Беларусь и Азербайджан подтвердили нацеленность на дальнейшее укрепление двустороннего сотрудничества.
Как передает Report, об этом говорится в заявлении белорусского МИД по итогам встречи министров иностранных дел Азербайджана и Беларуси Джейхуна Байрамова и Сергея Алейника.
Министры выразили убежденность, что подписанная в феврале 2024 года дорожная карта между двумя странами придаст новый импульс развитию всего спектра двусторонних отношений двух стран, говорится в заявлении.
«Документом предусмотрено более 60 конкретных мероприятий, нацеленных на развитие актуальных направлений экономического сотрудничества, наращивание объемов взаимной торговли товарами и услугами», — отметили в МИД.
В ходе переговоров также рассмотрен широкий комплекс вопросов белорусско-азербайджанского сотрудничества в политической, торгово-экономической, гуманитарной сферах, взаимодействие на международных площадках.
Главы внешнеполитических ведомств уделили особое внимание организации предстоящих визитов и контактов на высшем и высоком уровнях, углублению торговых отношений, промышленной кооперации и реализации совместных торгово-экономических проектов.
Кроме того, была достигнута договоренность о продолжении взаимной поддержки в рамках международных организаций.