13 Ապրիլի 2024 12:28
Փաշինյանի զանգը Գերմանիա ցույց է տալիս, որ Բրյուսելում կայացած եռակողմ հանդիպումը շոշափել է միայն Արևմուտքի հարաբերությունները Հայաստանի հետ և հնարավոր է անուղղակիորեն մատնանշել է, որ ԱՄՆ-ն և ԵՄ-ն ի վիճակի չեն որպես միջնորդ հանդես գալ ջանքերում՝ Բաքվի դիրքորոշման պատճառով։ Այս ֆոնին նա կարևոր համարեց, որ Պետդեպարտամենտը մշտապես հիշեցնի միջնորդական ջանքերի իր պատրաստակամության մասին, ինչը նշանակում է, որ այս հարցում, ամենայն հավանականությամբ, երկու կողմից էլ կոնսենսուս չկա։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, հայկական ԶԼՄ-ների հետ զրույցում նման կարծիք է հայտնել եվրոպացի վերլուծաբան Սյուզան Ստյուարտը։
«Սա առանձին խոսակցության թեմա է, պատճառները շատ են։ Սակայն այս ամենի ֆոնին Գերմանիային ուղղված կոչը նշանակում է, որ հայկական կողմը կարող է հույսեր կապել գերմանական միջնորդության հետ։
Գերմանիայի միջնորդական ջանքերի վերաբերյալ բացասական դիրքորոշում չի եղել, ուստի, ամենայն հավանականությամբ, ակնկալիք կա, որ Գերմանիան ավելի ակտիվ կլինի և կնախաձեռնի ևս մեկ հանդիպում»,- ասել է վերլուծաբանը։
Այնուամենայնիվ, նա նաև կարծում է, որ Գերմանիայի անհանգստությունը ուկրաինական իրադարձությունների վերաբերյալ բավական մեծ է, ուստի քիչ հավանական է, որ Գերմանիայի կանցլերը հետևողականորեն զբաղվի Հայաստան-Ադրբեջան բանակցային գործընթացով։
«Իմ կարծիքով, կանցլեր Շոլցի նախաձեռնությունը Մյունխենի անվտանգության համաժողովում՝ Արևմուտքի կամքի դրսևորումն էր։ Եվ ես չեմ կարծում, որ Գերմանիան այս հակամարտությանը միջնորդելու գաղափար կամ ցանկություն ունի, մանավանդ որ այն չափազանց բարդ է, իսկ Գերմանիայի բովանդակությունը անհայտ է։ Մյուս կողմից, հայկական կողմի մտահոգությունը նույնպես հասկանալի է, քանի որ բանակցային գործընթացը մտել է փակուղի, չկան միջնորդներ, ինչն էլ ավելի փխրուն է դարձնում տարածաշրջանային իրավիճակը»,- հայտարարել է վերլուծաբանը։

Аналитик Стюарт: Пашинян надеется на Шольца
Звонок Пашиняна в Германию показывает, что трехсторонняя встреча, состоявшаяся в Брюсселе, затрагивала лишь вопросы отношений Запада с Арменией и, возможно, косвенно указала на то, что США и ЕС не способны выступить посредниками в усилиях из-за позиции Баку. На этом фоне она посчитала важным, что Госдепартамент постоянно напоминает о готовности к посредническим усилиям, а это означает, что консенсуса по этому вопросу с обеих сторон, скорее всего, нет.
Как передает Caliber.Az, такое мнение выразила европейский аналитик Сьюзан Стюарт в беседе с армянскими СМИ.
«Это тема отдельного разговора, почему, причин много. Однако на фоне всего этого призыв к Германии означает, что армянская сторона, возможно, возлагает надежды на немецкое посредничество.
Никакой негативной позиции относительно посреднических усилий Германии не было, поэтому, скорее всего, есть ожидание, что Германия проявит большую активность и инициирует еще одну встречу», — сказала аналитик.
Однако она также считает, что озабоченность Германии украинскими событиями достаточно велика, поэтому маловероятно, что канцлер Германии будет последовательно заниматься переговорным процессом Армения — Азербайджан.
«На мой взгляд, инициатива канцлера Шольца в рамках Мюнхенской конференции по безопасности была проявлением воли Запада. И не думаю, что Германия имеет идею и желание заниматься посредничеством этого конфликта, тем более что он чрезвычайно сложен и содержание Германии неизвестно. С другой стороны, понятно и беспокойство армянской стороны, ведь переговорный процесс зашел в тупик, посредников нет, что делает региональную ситуацию еще более хрупкой», — заявила аналитик.