18 Ապրիլի 2024 09:33
Ադրբեջանի օմբուդսմեն Սաբինա Ալիևան՝ Ադրբեջանում ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի ռեզիդենտ-ներկայացուցիչ Ալեսանդրա Ռոկասալվոին տեղեկացրել է ազատագրված տարածքներում ականային խնդրի մասին:
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, օմբուդսմենը պատմել է Ադրբեջանի օկուպացիայից ազատագրված տարածքներում մինչ օրս կազմակերպված փաստահավաք առաքելությունների մասին։
Ս.Ալիևան հիշեցրել է միջազգային իրավունքի, այդ թվում՝ մարդասիրական իրավունքի նորմերի ու սկզբունքների խախտումները՝ Հայաստանի օկուպացիոն քաղաքականության արդյունքում։ Նա ընդգծել է միջազգային կազմակերպությունների սերտ մասնակցության անհրաժեշտությունը՝ ապաօկուպացված տարածքներում ականային խնդրի վերացման գործում։
Օմբուդսմենը հիշեցրել է, որ բոլոր այս փաստերի վերաբերյալ պատրաստվել են հատուկ ժամանակավոր զեկույցներ (կոնկրետ դեպքի վերաբերյալ մեկանգամյա փաստաթուղթ-խմբ.), որոնք արդեն ուղարկվել են համապատասխան միջազգային կազմակերպություններին, արտասահմանյան երկրների օմբուդսմեններին և իրավապաշտպան կազմակերպություններին։

ПОЛИТИКА  17 Апреля 2024 - 17:52
Омбудсмен Азербайджана Сабина Алиева проинформировала и.о. резидента-представителя ПРООН в Азербайджане Алессандру Роккасальво о минной проблеме на освобожденных территориях.
Как передает Caliber.Az, омбудсмен рассказала о фактологических миссиях, организованных по сегодняшний день на освобожденные от оккупации территории Азербайджана.
Алиева напомнила о нарушениях норм и принципов международного права, в том числе международного гуманитарного права, в результате оккупационной политики Армении. Она подчеркнула необходимость тесного участия международных организаций в устранении минной проблемы на деоккупированных территориях.
Омбудсмен напомнила, что по всем этим фактам подготовлены специальные ad-hoc отчеты (разовый документ по конкретному случаю – ред.), которые уже направлены в соответствующие международные организации, омбудсменам и правозащитным организациям зарубежных стран.
Затем состоялся обмен мнениями о возможных перспективах сотрудничества в рамках предстоящей в Баку конференции COP29. Была подчеркнута важность активного участия национальных институтов прав человека в COP29.