19 Ապրիլի 2024 10:16
Ադրբեջանի Կենտրոնական բանկի նախագահ Թալեհ Քյազիմովը Վաշինգտոնում՝ Համաշխարհային բանկի և ԱՄՀ ընտրական խմբի հանդիպմանը պատմել է COP29-ի կարևորության մասին՝ համաշխարհային տնտեսության երկարաժամկետ զարգացման տեսանկյունից։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, այս մասին Թալեհ Քյազիմովը հայտնել է «X» սոցիալական ցանցի իր էջում։
Քյազիմովը նշել է, որ ԱԿԲ պատվիրակությունը մասնակցել է՝ ՀԲ-ի և Արժույթի միջազգային հիմնադրամի գարնանային խորհրդակցությունների շրջանակներում ընտրական խմբի նիստին։
«Մենք ընտրական խմբի անդամների հետ խոսել ենք՝ մեր ներկայացրած երկրներում տնտեսական միջավայրի փոփոխությունների և անցկացվող մակրոտնտեսական քաղաքականության մասին։ Նաև մտքեր ենք փոխանակել ֆինանսական հատվածի զարգացման վերաբերյալ՝ ֆինանսական կայունության ապահովման և կայուն տնտեսությանն աջակցելու նպատակով։ Հանդիպմանը մենք հատկապես ընդգծել ենք COP29 միջազգային միջոցառման կարևորությունը, որը կանցկացվի Ադրբեջանում՝ համաշխարհային տնտեսության երկարաժամկետ զարգացման տեսանկյունից»,- նշել է Թ.Քյազիմովը։

ЭКОНОМИКА  18 Апреля 2024 - 20:50
Председатель Центробанка Азербайджана Талех Кязимов рассказал о значимости СОР29 с точки зрения долгосрочного развития мировой экономики на встрече избирательной группы Всемирного банка и МВФ в Вашингтоне.
Как передает Caliber.Az, об этом Талех Кязимов сообщил в своем аккаунте в социальной сети «Х».
Кязимов отметил, что делегация ЦБА приняла участие в заседании избирательной группы в рамках весенних совещаний ВБ и Международного валютного фонда.
«Мы поговорили с членами избирательной группы об изменениях экономической среды в странах, которые мы представляем, и о проводимой макроэкономической политике. Также обменялись мнениями о развитии финансового сектора для обеспечения финансовой стабильности и поддержки устойчивой экономики. На встрече мы особо подчеркнули важность международного мероприятия СОР29, которое пройдет в Азербайджане, с точки зрения долгосрочного развития мировой экономики», - отметил Т. Казымов.