15 Մայիսի 2024 16:08
Վրաստանի մայրաքաղաք Թբիլիսիում տեղի է ունեցել մաքսային հարցերով եռակողմ հանձնաժողովի նիստ՝ Ադրբեջանի, Թուրքիայի և Վրաստանի կառավարությունների միջև։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, հանդիպմանը Ադրբեջանը ներկայացրել է Պետական մաքսային կոմիտեի նախագահ Շահին Բաղիրովը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է «Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթուղու նախագծի շրջանակներում տարանցիկ մաքսային ընթացակարգերը դյուրացնելու նպատակով առաջնային տեղեկատվության փոխանակման մասին համաձայնագրի իրականացումը»:
Եռակողմ հանդիպման արդյունքներով ստորագրվել է ամփոփիչ արձանագրություն։
Շահին Բաղիրովը նաև առանձին երկկողմ հանդիպումներ է ունեցել Թուրքիայի առևտրի փոխնախարար Սեզայ Ուչարմակի և Վրաստանի ֆինանսների նախարարության եկամուտների ծառայության ղեկավար Լևան Կակավայի հետ՝ քննարկելով երկկողմ հարաբերությունները և հետագա զարգացման հեռանկարները։

В столице Грузии Тбилиси состоялось заседание трехстороннего комитета по таможенным вопросам между правительствами Азербайджана, Турции и Грузии.
Как сообщает Report, на встрече Азербайджан представил председатель Государственного таможенного комитета Шахин Багиров.
В ходе встречи обсуждена реализация «Соглашения об обмене первичной информацией для облегчения транзитных таможенных процедур в рамках проекта железной дороги Баку-Тбилиси-Карс».
По итогам трехсторонней встречи был подписан итоговый протокол.
Шахин Багиров также провел отдельные двусторонние встречи с заместителем министра торговли Турции Сезаи Учармаком и главой Службы доходов министерства финансов Грузии Леваном Какавой, обсудив двусторонние отношения и перспективы дальнейшего развития.