16 Մայիսի 2024 17:53
2024 թվականի հունվար-ապրիլին Ադրբեջանը ներմուծել է 27 838 ավտոմեքենա, ինչը 6,8%-ով պակաս է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ, հայտնում է Armenia.Az-ը՝ հղում անելով Մաքսային պետական կոմիտեին (ՄՊԿ):
Ընդ որում, հանրապետություն ներմուծված ավտոմեքենաների ընդհանուր արժեքը կազմել է 502 մլն 620,81 հազար ԱՄՆ դոլար (աճը՝ 16%)։
Տվյալների համաձայն՝ ամենամեծ թվով տրանսպորտային միջոցները կազմել են մարդատար ավտոմեքենաները և ուղևորափոխադրող այլ տրանսպորտային միջոցները՝ 25 003 միավոր (9,4% անկում) 439 մլն 400,59 հազար ԱՄՆ դոլար ընդհանուր արժեքով (15% աճ)։
Մարդատար ավտոմեքենաներից, մասնավորապես, հաշվետու ժամանակահատվածում ներմուծվել է 5 111 հիբրիդային ավտոմեքենա (աճը՝ 14,2%)՝ 161 մլն 770,46 հազար ԱՄՆ դոլար արժողությամբ (աճը՝ 1,8 անգամ)։

Азербайджан в январе-апреле 2024 года импортировал 27,838 тыс. автотранспортных средств, что на 6,8% меньше аналогичного периода прошлого года, сообщает Caliber.az со ссылкой на Государственный таможенный комитет (ГТК).
При этом, общая стоимость ввезенных в страну автомобилей составила 502 млн 620,81 тыс. долларов США (рост на 16%).
Согласно данным, наибольшее число автотранспортных средств пришлось на легковые автомобили и прочие моторные транспортные средства для перевозки пассажиров – 25,003 тыс. ед. (спад на 9,4%) общей стоимостью 439 млн 400,59 тыс. долларов США (рост на 15%).
Из легковушек, в частности, за отчетный период завезено 5,111 тыс. гибридных автомобилей (рост на 14,2%) на сумму 161 млн 770,46 тыс. долларов США (рост в 1,8 раза).