Զբոսաշրջության և ճանապարհորդության զարգացման ինդեքս. Ադրբեջանը զգալիորեն բարելավել է իր դիրքերը
Ադրբեջանը համաշխարհային տնտեսական ֆորումի Ճանապարհորդության և զբոսաշրջության զարգացման ինդեքսում առաջադիմել է յոթ հորիզոնականով՝ 119 երկրների շարքում զբաղեցնելով 56-րդ տեղը։
Ինչպես Сaliber.Az-ին հայտնում են Զբոսաշրջության պետական գործակալությունից, ԱՊՀ երկրների շարքում զբաղեցնելով երկրորդը տեղը՝ Ադրբեջանը զգալիորեն բարելավել է իր դիրքերը չորս բաղադրիչներով։
Մասնավորապես, զեկույցում, որը պատրաստվել է 2023 թվականի վերջին ներկայացված տվյալների հիման վրա, նշվում է աճ «Հարմար միջավայրի առկայություն», «Ճամփորդության և զբոսաշրջության քաղաքականություն և համապատասխանության պայմաններ», «Գործոններ, որոնք ազդում են ճանապարհորդության և զբոսաշրջության պահանջարկի վրա» և «Ճամփորդության և զբոսաշրջության կայունություն» բաղադրիչներով:

Индекс развития туризма и путешествий: Азербайджан значительно улучшил позиции
Азербайджан продвинулся на семь позиций в Индексе развития путешествий и туризма Всемирного экономического форума, заняв 56-е место среди 119 стран.
Как сообщили Report в Государственном агентстве по туризму, будучи вторым среди стран СНГ, Азербайджан значительно улучшил позиции по четырем компонентам.
В частности, в отчете, который был подготовлен на основе данных, представленных на конец 2023 года, отмечен рост показателей по компонентам «Наличие подходящей среды», «Политика в области путешествий и туризма и условия соответствия», «Факторы, влияющие на спрос на путешествия и туризм» и «Устойчивость путешествий и туризма».