Ֆրանսիական Պոլինեզիայի պատվիրակությունը ժամանել է Բաքու
Այսօր մեկնարկել է՝ Ֆրանսիական Պոլինեզիայի (Mā'OHI Nui - տեղական լեզվով) խորհրդարանի հանձնաժողովի ղեկավարների ու քարտուղարների, ինչպես նաև իշխող «Տավինի» կուսակցության ղեկավար կաացմի այցը Ադրբեջան։
Ինչպես հաղորդում է Trend-ը, քառօրյա այցի նպատակն է՝ դիտարկել Ադրբեջանի և Ֆրանսիական Պոլինեզիայի միջև միջխորհրդարանական, տնտեսական, հումանիտար համագործակցության հաստատման հնարավորությունը, ինչպես նաև համագործակցությունը՝ գիտության, կրթության, սպորտի, առողջապահության և այլ ոլորտներում:
Մասնավորապես, նախատեսվում է հանդիպումներ անցկացնել Միլի Մեջլիսում (խորհրդարանում), ինչպես նաև Ադրբեջանի այլ պետական և մասնավոր հիմնարկություններում։
Այցի շրջանակներում Միլլի Մեջլիսում կկազմակերպվի նաև համաժողով՝ «Ֆրանսիական Պոլինեզիայի ապագաղութացման իրավունքը. Մարտահրավերներ և հեռանկարներ» թեմայով։
Ֆրանսիական Պոլինեզիայի պատվիրակության այցը  կսյյացել  է Բաքվի նախաձեռնող խմբի հրավերով, որն աշխատում է 21-րդ դարում գաղութատիրության և դրա նոր դրսևորումների դեմ պայքարի ոլորտում։

Делегация Французской Полинезии прибыла в Баку
Сегодня начался визит в Азербайджан руководителей и секретарей Комиссии парламента Французской Полинезии (Mā'OHI Nui – на местном языке), а также руководящего состава правящей партии «Тавини».
Как сообщает Trend, целью четырехдневного визита является рассмотрение возможности установления межпарламентского, экономического, гуманитарного сотрудничества между Азербайджаном и Французской Полинезией, а также сотрудничества в области науки, образования, спорта, здравоохранения и других сферах.
В частности, планируется проведение встреч в Милли Меджлисе (парламент), а также в других государственных и частных учреждениях Азербайджана.
В рамках визита в Милли Меджлисе также будет организована конференция на тему «Право Французской Полинезии на деколонизацию: Вызовы и перспективы».
Визит делегации Французской Полинезии состоялся по приглашению Бакинской инициативной группы, работающей в сфере борьбы с колониализмом и его новыми проявлениями в XXI веке.
Визит организован в соответствии с положениями Соглашения о сотрудничестве, подписанного между Бакинской инициативной группой и партией «Тавини» в рамках международной конференции «Освобождение от колониализма: последствия ассимиляции и ее влияние на реализацию прав человека», организованной Бакинской инициативной группой 30 апреля текущего года в Венском офисе ООН.