Ադրբեջանական բանակի ռադիացիոն, քիմիական և կենսաբանական պաշտպանության ստորաբաժանումները վարժանքներ են անցկացնում ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ
20 Հունիսի 2024 15:59
Ռադիացիոն, քիմիական և կենսաբանական պաշտպանության ստորաբաժանումների հետ մարտավարական և հատուկ վարժանքներ են անցկացվել։
Ինչպես Caliber.Az-ին հայտնել են Ադրբեջանի ՊՆ-ից, ընթացիկ տարվա ուսումնական պլանի համաձայն՝ անապատային պայմաններում հատուկ մարտավարական վարժանքներ են անցկացվել՝ ռադիացիոն,, քիմիական և կենսաբանական պաշտպանության ստորաբաժանումների անձնակազմի հետ։ Ըստ սցենարի՝ վարժանքներին ներգրավված ստորաբաժանումները բերվել են մարտական պատրաստության և տարվել են մարտական նշանակության հրապարակ։
Վարժանքների ընթացքում գործնական գործողություններ են մշակվել՝ պաշտպանական գործողությունների ռադիացիոն, քիմիական և կենսաբանական պաշտպանության խնդիրները պլանավորելու և ստորաբաժանումներին առաջադրանքները հաղորդելու ուղղությամբ։
Ռադիացիոն և քիմիական հետախուզության ստորաբաժանումների ուժերի միջոցով՝ ընթսցիկ պայմանների մոնիտորինգ և գնահատում է անցկացվել, ժամանակին հայտնաբերել է՝ պայմանական հակառակորդի՝ զանգվածային ոչնչացման զենք կիրառելու պատրաստակամությունը և կանխարգելիչ միջոցներ է ձեռնարկվել, ինչպես նաև ապահովվել է՝ ռադիացիոն, քիմիական և կենսաբանական աղտոտվածության պայմաններում գործող ստորաբաժանումների անվտանգությունը։
Վարժանքների հիմնական նպատակը հրամանատարների գիտելիքների և հմտությունների կատարելագործումն է, ինչպես նաև համակողմանի մարտական գործողությունների ապահովումը և փոխգործակցության կազմակերպման փորձ ձեռք բերելու հնարավորություններ ստեղծելը։

Подразделения радиационной, химической и биологической защиты азербайджанской армии проводят учения ВИДЕО
20 Июня 2024 13:22
Проведены тактико-специальные учения с подразделениями радиационной, химической и биологической защиты.
Как сообщили Caliber.Az в Министерстве обороны Азербайджана, согласно плану подготовки на текущий год, с личным составом подразделений радиационной, химической и биологической защиты были проведены тактико-специальные учения в условиях пустыни. Согласно сценарию, подразделения, задействованные в учениях, приведены в боевую готовность и выведены в район боевого назначения.
В ходе учений отрабатывались практические действия по планированию задач радиационной, химической и биологической защиты оборонительной операции, доведению задач до подразделений.
Силами подразделений радиационной и химической разведки был осуществлен мониторинг и оценка текущих условий, своевременно выявлена готовность условного противника к применению оружия массового поражения и приняты превентивные меры, а также обеспечена безопасность подразделений, действующих в условиях радиационного, химического и биологического загрязнения.
Основной целью проведения учений является совершенствование знаний и умений командиров, а также обеспечение всестороннего ведения боя и создание возможностей для приобретения опыта организации взаимодействия.