24 Հունիսի 2024 09:29
Ադրբեջանում 2024 թվականի հունվար-մայիսին ալյումինե արտադրանքի արտադրության ծավալը կազմել է 25 հազար 38,7 տոննա, ինչը 82,1 տոկոսով ավելի է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ։
Ինչպես տեղեկացնում է Caliber.Az-ը, այս մասին հայտնում է Պետական վիճակագրական կոմիտեն:
Այս տարվա հունիսի 1-ի դրությամբ ձեռնարկություններն իրենց պահեստներում ունեցել են 2827,5 տոննա պատրաստի արտադրանք։
Մաքսային պետական կոմիտեի տվյալներով՝ այս տարվա 5 ամիսների ընթացքում Ադրբեջանն արտահանել է 32 հազար 180,65 տոննա ալյումին և դրանից պատրաստված արտադրանք, ինչը 5,7 տոկոսով պակաս է 2023 թվականի հունվար-մայիսի ցուցանիշից։

Азербайджан увеличивает производство алюминиевых изделий, но сокращает экспорт
В Азербайджане за январь-май 2024 года объем производства алюминиевых изделий составил 25 тыс. 38,7 тонны, что на 82,1% больше показателя аналогичного периода прошлого года.
По состоянию на 1 июня этого года, на складах предприятий находилось 2 тыс. 827,5 тонны готовой продукции.
Согласно данным Государственного таможенного комитета, Азербайджан за 5 месяцев текущего года экспортировал 32 тыс. 180,65 тонны алюминия и изделий из него, что на 5,7% меньше показателя за январь-май 2023 года.
При этом стоимость экспортной продукции составила 84 млн 558,24 тыс. долларов США (спад на 7,5%).
Доля экспорта продукции за отчетный период составила 0,76% от общего экспорта Азербайджана (за январь-май 2023 года – 0,57%).