Շահբազովը՝ Ադրբեջանում «կանաչ էներգիայի» մասնաբաժնի մասին
Ընթացիկ տարվա առաջին կիսամյակում Ադրբեջանում էլեկտրաէներգիայի արտադրության մեջ «կանաչ էներգիայի» մասնաբաժինը աճել է մինչև 15 տոկոս:
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, այս մասին X սոցիալական ցանցի իր էջում գրել է էներգետիկայի նախարար Փարվիզ Շահբազովը։
Ընթացիկ տարվա առաջին կիսամյակում Ադրբեջանում էլեկտրաէներգիայի արտադրությունը կազմել է 13 մլրդ 557,4 մլն կՎտ/ժ, արտահանվել է 444 մլն կՎտ/ժ, ներմուծվել՝ 96,4 մլն կՎտ/ժ։
Նախարարը նշել է, որ առաջին կիսամյակում ՋԷԿ-երն արտադրել են 11 մլրդ 525 մլն կՎտ/ժ էլեկտրաէներգիա, իսկ վերականգնվող էներգիայի աղբյուրներից, այդ թվում՝ հիդրոէլեկտրակայաններից՝ 2 մլրդ 032,4 մլն կՎտ/ժ (աճը՝ 950,7 մլն. միլիոն կՎտ/ժ)

Шахбазов назвал долю «зеленой энергии» в Азербайджане
В первом полугодии этого года доля «зеленой энергии» в производстве электроэнергии в Азербайджане выросла до 15%.
Как сообщает Caliber.Az, об этом написал министр энергетики Пярвиз Шахбазов в своем аккаунте в социальной сети X.
В первом полугодии этого года производство электроэнергии в Азербайджане составило 13 млрд 557,4 млн кВт/ч, экспортировано 444 млн кВт/ч, импортировано 96,4 млн кВт/ч.
Министр отметил, что в первом полугодии тепловыми электростанциями было произведено 11 млрд 525 млн кВт/ч электроэнергии, из возобновляемых источников энергии, включая ГЭС, - 2 млрд 032,4 млн кВт/ч (рост на 950,7 млн кВт/ч)