Փորձագետ Բալասանյան. Արևմուտքը Հայաստանի միջոցով առաջ է տանում իր շահերը Հարավային Կովկասում
ԱՄՆ-ն ու ԵՄ-ն ազդեցություն չունեն ոչ իրավիճակի, ոչ էլ Ադրբեջանի վրա, ուստի փորձում են Հայաստանին կցել «գրանտի ասեղին»՝ իրենց ազդեցության գոտում պահելու համար:
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը՝ հղում անելով հայկական լրատվամիջոցներին, այս մասին հայտարարել է միջազգային հարցերով փորձագետ Գրիգորի Բալասանյանը։
Դրանով հանդերձ, փորձագետը հորդորել է պարզել, թե կոնկրետ ինչ է խոստանում Արևմուտքը Հայաստանին:
«Մեծ աղմուկով խոսվում էր Հայաստանին խաղաղության եվրոպական հիմնադրամից միջոցներ տրամադրելու մասին, բայց խոսք էր գնում ընդամենը 10 միլիոն եվրոյի մասին՝ անվտանգության խնդիրները լուծելու համար։ Համեմատության համար նշենք, որ Snoop Dog-ի համերգի համար նախատեսվում էր հատկացնել 20 մլն դոլար։ Այսինքն՝ 10 միլիոն եվրոն այն գումարը չէ, որի համար արժե ինչ-որ բան զոհաբերել։ Նույնը վերաբերում է ԱՄՆ օգնությանը, ինչպես նաև ԱՄՆ-ի հետ ապրանքաշրջանառությանը։ Սրանք ծիծաղելի գումարներ են, հանուն որոնց հաստատ չարժե փչացնել հարաբերությունները տարածաշրջանային գործընկերների հետ»,- ասել է փորձագետը:
Բալասանյանը նշել է, որ Արևմուտքը Հայաստանի միջոցով փորձում է առաջ տանել իր շահերը տարածաշրջանում և դա անում է Հայաստանի շահերի հաշվին՝ նրան ոչինչ չտալով:

Эксперт Баласанян: Посредством Армении Запад продвигает свои интересы на Южном Кавказе
США и ЕС не имеют влияния ни на ситуацию, ни на Азербайджан, а посему пытаются подсадить Армению на «грантовую иглу» с тем, чтобы удерживать ее в зоне своего влияния.
Как передает Caliber.Az со ссылкой на армянские СМИ, об этом заявил эксперт по международным вопросам Григорий Баласанян.
Тем не менее эксперт призвал разобраться, что именно обещает Армении Запад.
«С большим шумом говорилось о предоставлении Армении средств из Европейского фонда содействия миру, но речь шла лишь о 10 млн евро для решения вопросов безопасности. Для сравнения, на концерт Snoop Dog-а предусматривалось выделить 20 млн долларов. Иными словами, 10 млн евро — это не та сумма, ради которой стоит чем-то жертвовать. То же касается и содействия США, а также товарооборота с США. Это смешные суммы, ради которых точно не стоит портить свои отношения с региональными партнерами», — заявил он.
Баласанян отметил, что посредством Армении Запад пытается продвигать свои цели в регионе и делает это за счет интересов Армении, сама страна ничего не получает.
«Наращивать и развивать свои отношения необходимо со всеми странами. Однако это не должно происходить в ущерб собственным интересам», — заявил Баласанян.