«Երևանի հետ բանակցություններում Անկարան գործում է Բաքվի հետ սերտ համակարգման մեջ»
Caliber.Az-ի հարցազրույցը՝ Ժամանակակից Թուրքիայի հետազոտման կենտրոնի ավագ վերլուծաբան Եվգենյա Գաբերի (Ուկրաինա) հետ։
Խմբագրության կողմից. Եվգենյա Վասիլևնա Գաբերը քաղաքական գիտությունների թեկնածու է։ 2014-2018 թվականներին՝ Թուրքիայում Ուկրաինայի դեսպանատան երկրորդ քարտուղար, 2018-2021 թվականներին՝ ԱԳՆ-ին առնթեր Ուկրաինայի Գենադի Ուդովենկոյի անվան դիվանագիտական ակադեմիայի փոխտնօրեն։ Աշխատել է, որպես Ուկրաինայի վարչապետ Դենիս Շմիգելի արտաքին քաղաքականության հարցերով խորհրդական։ Թուրքերեն լեզվի պրոֆեսիոնալ թարգմանիչ է։ Տիրապետում է անգլերեն, ֆրանսերեն և թուրքերն լեզուներին։
—Ձեր կարծիքով, ինչպիսի՞ն է Թուրքիայի դերը Հարավային Կովկասում։
—Հարավային Կովկասը ավանդաբար կարևոր դեր է խաղում Թուրքիայի արտաքին քաղաքականության մեջ։ Տարբեր փուլերում առաջին պլան կարող էին դուրս գալ տարբեր նկատառումներ՝ գաղափարախոսական, քաղաքական, ռազմական, տնտեսական, բայց Անկարան միշտ շահագրգռված է եղել տարածաշրջանի երկրների՝ Ադրբեջանի և Վրաստանի հետ սերտ կապերի զարգացման մեջ։
Մի կողմից սա բացատրվում է պատմական, մշակութային գործոններով, Թուրքիայում կովկասյան ժողովուրդների նշանակալից սփյուռքներով:
Մյուս կողմից, և՛ Հրավային Կովկասը, և՛ ամբողջ սևծովյան տարածաշրջանը բառի առավել լայն իմաստով միշտ մնացել են Ռուսաստանի, Թուրքիայի, իսկ ավելի ուշ՝ և Չինաստանի համար աշխարհաքաղաքական գերիշխանության պայքարի ասպարեզ։ Թուրքիայի սահմանին մոտիկ ցանկացած հակամարտություն, կամ անկայունության օջախ՝ միշտ անմիջական սպառնալիք, կամ առնվազն զգալի ռիսկ է ազգային անվտանգության համար։ Ուստի Կովկասում «վերահսկելի իրավիճակի» պահպանումը միշտ հույժ կարևոր է եղել Թուրքիայի համար։
Այժմ, իմ կարծիքով, Անկարան Հարավային Կովկասը դիտարկում է երկու հավակնոտ նպատակների պրիզմաայի միջով։ Առաջինը՝ իր ռազմաքաղաքական ազդեցության վերականգնումն է, տասնամյակների ընթացքում մոռացությունից և Մերձավոր Արևելքի («արաբական» գարնան իրադարձությունները, պատերազմը Սիրիայում, Լիվանում, փախստականների ճգնաժամը, քուրդ ահաբեկիչների և Սիրիայում և Իրաքում ԴԱԻՇ-ի դեմ պայքարը ակնհայտորեն բավարար ռեսուրսներ չեն թողել Հարավային Կովկասում ակտիվ քաղաքականության համար) վրա ուշադրության ֆոկուսի ակնհայտ տեղափոխումից հետո «վերադարձ Կովկաս»։ Այդ պլանով ցուցադրական են եղել 2020 թվականի Երկրորդ ղարաբաղյան պատերազմում Թուրքիայի ակտիվ օգնությունը և հետագայում Թուրքիայի ու Ադրբեջանի միջև դաշնակցության մասին Շուշայի հռչակագրի ստորագրումը։ Փաստորեն, և՛ թուրքական անօդաչուները երկնքում, և տարածաշրջանում Ռուսաստանի ներկայության աճի ֆոնին բանակցությունների սեղանին դիվանագիտական պայմանավորվածությունները պետք է դառնային հստակ ազդանշան այն մասին, որ Անկարան «նորից խաղի մեջ է»։
Երկրորդ կարևոր ասպեկտը՝ դա մասշտաբային ենթակառուցվածքային նախագծերի, տրանսպորտային լոգիստիկայի, էներգետիկ հաբի տեսակետից Թուրքիայի համար տարածաշրջանի նշանակությունն է։ Դեռ 2000-ական թվականներին են գործարկվել Բաքու-Թբիլիսի-Ջեյհան, Բաքու-Թբիլիսի-Էրզրում խողովակաշարերը, 2018 թվականին ԹԱՆԱՓ-ը։ Մի քանի տարի առաջ սկսեց աշխատանքը Բաքու-Թբիլիսի Կարս երկաթուղին՝ Վրաստանի, Ադրբեջանի և Թուրքիայի երկաթուղային ցանցերը միացնող տրանսպորտային միջանցքը։
Բավականին ակտիվորեն քննարկվում է նաև Թուրքիայի հնարավոր մասնակցությունը չինական «Մեկ գոտի-մեկ ճանապարհ» նախագծին՝ ասպես կոչված «Միջին միջանցքին», որը կարող էր շրջանցելով Ռուսաստանը՝ դառնալ Թուրքիայի, Ադրբեջանի, Վրաստանի և Կենտրոնական Ասիայի միջով անցնող Չինաստանից ԵՄ բեռնափոխադրումների համար այլընտրանքային երթուղի։ Դրա համար հարկավոր է կայուն Կովկաս և Կովկասում Թուրքիայի կայուն ներկայություն։ Արևելյան ուղղությամբ իր քաղաքականությունը ակտիվացնելու Թուրքիայի ցանկության մասին է խոսում նաև վերջերս ընդունված «Նորից Ասիա» ընթացակարգը, որը կոչված է ամրապնդել տնտեսական և առևտրական կապերը Կենտրոնական և Հարավ-Արևելյան Ասիայի հետ։ Ուստի, իմ կարծիքով, այժմ տարածաշրջանում Անկարայի գործողություններում տնտեսությունը և աշխարհաքաղաքականությունը զգալիորեն ավելի է քան թուրքական ժողովուրդների միասնության, կամ ընդհանուր մշակութային ժառանգության մասին իդեալիստական քննարկումները, ինչպես դա եղել է ԽՍՀՄ-ի փլուզման առաջին տարիներին։ Որքանով արդյունավետ կլինի այդպիսի քաղաքականությունը՝ մնում է տեսնել առաջիկա տարիներին, բայց այժմ արդեն պարզ է, որ Թուրքիան վերադարձել է ոչ միայն լուրջ, այլ նաև երկար ժամանակով։
—Դուք ինչպե՞ս եք գնահատում հարաբերությունների կարգավորման հարցում Անկարայի ու Երևանի դիրքորոշումների մեղմացումը։
—Հայաստանի հետ հարաբերությունների նորմալացման նոր փորձերը նույնպես նշանակալից աստիճանով բացատրվում են՝ տարածաշրջանում, եթե ոչ բարիդրացիական հարաբերություններ, ապա առնվազն նվազագույն կայունություն և աշխատանքային շփումների որոշակի մակարդակ վերդարաձնելու ցանկությամբ, որը անհրաժեշտ են արդեն հիշատակված և մյուս տարածաշրջանային նախագծերի իրագործման համար։ Անշուշտ, Հայաստանի դիրքորոշման մեջ շրջադարձային պահ է դարձել 2020 թվականի պատերազմում հաղթանակից հետո Լեռնային Ղարաբաղի զգալի մասում ադրբեջանական ինքնիշխանության վերականգնման և, որպես հետևանք՝ տարածաշրջանում ուժերի հավասարակշռության փոփոխումը։
Սա էլ մի կողմից Երևանին ստիպել է փնտրել փաստացի միջազգային մեկուսացումից (չհաշված Ռուսաստանի հետ սերտ շփումները, որոնք հաճախ են Հայաստանին խանգարում նորմալ հարաբերություններ ստեղծել հարևանների հետ) դուրս գալու համար նոր շփումներ։ Մյուս կողմից, կազմավորված բարենպաստ իրավիճակը Անկարային տվել է ռազմավարական իմաստություն դրսևորելու հնարավորություն, որպեսզի օգտվի Երևանի հետ հարաբերություններում առավել սուր հարցերի կարգավորման շանսից և խուսափել տրամադրության հետագա ծայրահեղականացումից և Մոսկվայից էլ ավելի կախվածությունից։
Բացի այդ, կա նաև դիրքորոշումների մեղմացման «ֆորմալ» պատճառ։ 1993 թվականին ղարաբաղյան հակամարտության սկսվելուց հետո, Թուրքիան ի նշան Ադրբեջանի հետ համերաշխության՝ փակեց Հայաստանի հետ սահմանը։ Իսկ այժմ կան բանակցությունների վերսկսման հնարավորության մասին բոլոր պատճառները։
Ակնհայտ է, որ այս փուլում խոսք չի գնում լիովին հաշտեցման մասին։ Սա ամենևին հարաբերությունները կարգավորելու առաջին փորձը չէ՝ բոլոր նախորդներն ավարտվեցին անհաջողությամբ (ներառյալ 2008-2009 թվականների «արդյունավետ» գործընթացը, որը ավարտվեց Ցյուրիխի համաձայնագրերի ստորագրմամբ, որոնք այդպես էլ չվավերացվեցին երկու երկրների խորհրդարանների կողմից), վաղաժամ լավատեսության համար առիթնեեր դեռ չկան։ Ակնհայտ է, որ այս անգամ շատ «փչացողներ» են լինելու տարբեր կողմերից՝ լոբբիստական խմբերից, օտարերկրյա սփյուռքներից, երկրներից յուրաքանչյուրում՝ Հայաստանում, Թուրքիաում, Ադրբեջանում ռադիկալ տրամադրված ուժեր։ Միևնույն ժամանակ, կարևոր է, որ ի տարբերություն նախորդ փորձերի, այս անգամ Անկարան ի սկզբանե գործում է Բաքվի հետ սերտ կոորդինացմամբ՝ հաղորդելով իր դիրքորոշումները Երևանի հետ բանակցություններում, որպեսզի խուսափի Ադրբեջանի հետ հարաբերություններում «վստահության ճգնաժամից»։
Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարը արդեն արտահայտվել է այդպիսի կարգավորման աջակցության առնչությամբ, ճիշտ է, դրանով հանդերձ ընդգծելով, որ պայմանավորվածությունների համար հիմք պետք է մնան միջազգային իրավունքի նորմերը։
Անկարայի լուրջ նկատառումների մասին է վկայում նաև նորմալացման հարցերով Թուրքիայի հատուկ ներկայացուցիչ նշանակված Սարդար Քըլըջի թեկնածությունը։ Երկար ժամանակ Վաշինգտոնում Թուրքիայի դեսպան աշխատած կարիերային դիվանագետ, նա հայտնի է ոչ միայն բարդ բանակցությունների անցկացնելու իր պրոֆեսիոնալիզմով, ինչպես նաև իր լավ շփումներով, ինչպես Ատլանտիկայի երկու կողմից պաշտոնական շրջանակներում՛ այնպես էլ կուլուարներում, ներառյալ ԱՄՆ-ում ազդեցիկ հայկական սփյուռքում։
Շատ փորձագետների կարծիքով, նման դպքերում ոչ միայն պաշտոնական մակարդակով, այլ նաև «երկրորդ» ոչ պաշտոնական տրեկում բանակցություններ անցկացնելու ունակությունը զգալիորեն մեծացնում է հաջողության հասնելու շանսերը։
—Հնարավոր է արդյո՞ք իսարյելա-թուրքական հարաբերությունների նորմալացում։ Կարելի է արդյո՞ք հույս դնել նրա վրա, որ Իսրայելը և Թուրքիան կվերականգնեն հարաբերությունների նախկին մակարդակը։
—Թուրքիայի արտաքին քաղաքականության մեջ այժմ բացահայտ նկատվում է «խնդրահարույց» երկրների հետ հարաբերությունների «նորմալացման» միտումնավորություն։ 2021 թվականին Անկարան ձեռնարկեց՝ ԱՄԷ-ի, Եգիպտոսի, Բահրեյնի, Սաուդյան Արաբիայի և Իսրայելի հետ երկխոսության վերականգնման ուղղությամբ լքայլեր։ Նման փոփոխությունները մասամբ բացատրվում են ներքաղաքական պատճառներով, ներառյալ COVID-19 համաճարակի ֆոնին տնտեսական դժվարություններով: Սակայն, թե որքանով կհաջողվեն այս նախաձեռնությունները, մեծապես կախված կլինի տարածաշրջանային դինամիկայից և երրորդ երկրների՝ ԱՄՆ-ի, Ռուսաստանի, Կատարի և եվրոպական գործընկերների դիրքորոշումներից:
Իսրայելի դեպքում, անցյալ տարվա գարնանից սկսած, մենք տեսնում ենք Թուրքիայի ղեկավարության կողմից հռետորաբանության փոփոխություն, վերականգնվել է ամենաբարձր մակարդակով՝ Իսրայելի նախագահի և վարչապետի հետ երկխոսությունը։ Դեկտեմբերին Թուրքիայի հրեական համայնքի և Իսլամական պետությունների ռավիների դաշինքի հրեական անդամների հետ հանդիպման ժամանակ նախագահ Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանը հայտարարել է, որ Թուրքիայի և Իսրայելի միջև հարաբերությունները կենսական նշանակություն ունեն տարածաշրջանում կայունության համար և չնայած մի շարք քաղաքական հարցերի շուրջ տարաձայնություններին՝ տնտեսության, առևտրի, զբոսաշրջության ոլորտներու մհամաագործակցությունը զարգացնելու պատրաստակամություն է հայտնել։ Իսկ նման հարցերը շատ են։
Սա և չլուծված պաղեստինա-իսրայելական հակամարտությունն է, որում Թուրքիան ավանդաբար աջակցում է պաղեստինյան կողմին, և Երուսաղեմի կարգավիճակը, և թուրքական ղեկավարության բավականին սերտ շփումները ՀԱՄԱՍ-ի հետ, և դեպի Արևելյան Միջերկրական ծովի գազի հանքավայրեր մուտքը:
Հետևաբար, ամփոփելով, չի կարելի հույս դնել այս յուրաքանչյուր ուղղություններում արագ առաջընթացի վրա, սակայն իր հարևանների հետ Թուրքիայի երկխոսությունը կարգավորելու փորձերի վերսկսման փաստը խոսում է տարածաշրջանի երկրների նկատմամբ նոր «հնարավորությունների պատուհանի» ի հայտ գալու մասին։
Ակնհայտ է, որ դրան նպաստել է արտաքին քաղաքականության մեջ հաջողություւնների պատմությունների ներքաղաքական պահանջը և հետհամաճարակային տնտեսական վերականգնման համատեքստում առևտրատնտեսական կապերի ինտենսիվացման անհրաժեշտությունը, և առանցքային գլոբալ խաղացողների միջև սրվող աշխարհաքաղաքական առճակատումը։ Հետևաբար, և այն, թե որքան երկար ժամանակ բաց կմնա այդ «պատուհանը», կախված է ոչ միայն Թուրքիայից, այլ նաև տարածաշրջանային և միջազգային քաղաքականության բազմաթիվ գործոններից։

«В переговорах с Ереваном Анкара действует в тесной координации с Баку»
Интервью Caliber.Az cо старшим аналитиком Центра исследований современной Турции Евгенией Габер (Украина).
От редакции: Евгения Васильевна Габер, кандидат политических наук. В 2014-2018 годах - второй секретарь посольства Украины в Турции, в 2018-2021 годах - заместитель директора Дипломатической академии Украины имени Геннадия Удовенко при МИД. Работала советником по вопросам внешней политики премьер-министра Украины Дениса Шмыгаля. Профессиональный переводчик с турецкого языка. Владеет английским, французским и турецким языками.
- Какова, на ваш взгляд, роль Турции на Южном Кавказе?
- Южный Кавказ традиционно играет важную роль во внешней политике Турции. На разных этапах на первый план могли выходить различные соображения - идеологические, политические, военные, экономические, но Анкара всегда была заинтересована в развитии тесных связей со странами региона - с Азербайджаном и Грузией.
С одной стороны, это объясняется историческими, культурными факторами, значительными диаспорами кавказских народов в Турции.
С другой стороны, и Южный Кавказ, и весь Черноморский регион в более широком смысле слова всегда оставались ареной борьбы за геополитическое доминирование России, Турции, а позже - и Китая. Любой конфликт или очаг нестабильности вблизи турецких границ - это всегда прямая угроза или как минимум существенные риски для национальной безопасности. Поэтому сохранение «контролируемой ситуации» на Кавказе всегда было крайне важным для Турции.
Сейчас, на мой взгляд, Анкара рассматривает Южный Кавказ сквозь призму двух амбициозных целей. Первая - восстановление своего военно-политического влияния, «возвращение на Кавказ» после почти десятилетнего забвения и явного смещения фокуса внимания на Ближний Восток (события «арабской» весны, война в Сирии, Ливии, кризис с беженцами, борьба с курдским терроризмом и ИГ в Сирии и Ираке явно не оставляли достаточно ресурса для активной политики на Южном Кавказе). В этом плане показательными были активная помощь Турции во Второй Карабахской войне 2020 года и последующее подписание Шушинской декларации о союзничестве между Турцией и Азербайджаном. Фактически, и турецкие беспилотники в небе, и дипломатические договоренности за столом переговоров на фоне наращивания российского присутствия в регионе должны были стать четким сигналом о том, что Анкара «снова в игре».
Второй важный аспект - это значение региона для Турции с точки зрения масштабных инфраструктурных проектов, транспортной логистики, энергетического хаба. Еще в 2000-е годы были запущены трубопроводы Баку-Тбилиси-Джейхан, Баку-Тбилиси-Эрзурум, в 2018-м - ТАНАП. Несколько лет назад начала работу железная дорога Баку-Тбилиси-Карс - транспортный коридор, соединяющий железнодорожные сети Грузии, Азербайджана и Турции.
Достаточно активно обсуждается и возможное участие Турции в китайском проекте «Один пояс - один путь», в так называемом «Среднем коридоре», который мог бы стать альтернативным маршрутом для грузопотоков из Китая в ЕС, проходящим через территории Турции, Азербайджана, Грузии и Центральной Азии в обход России. Для этого нужен стабильный Кавказ и стабильное присутствие Турции на Кавказе. О желании Турции активизировать свою политику на восточном направлении говорит и недавно принятая концепция «Снова Азия», призванная укрепить экономические и торговые связи со странами Центральной и Юго-Восточной Азии. Поэтому, на мой взгляд, сейчас экономики и геополитики в действиях Анкары в регионе гораздо больше, чем идеалистических рассуждений о единстве тюркских народов или общем культурном наследии, как это было в первые годы после распада СССР. Насколько эффективной будет такая политика, предстоит увидеть в ближайшие годы, но уже сейчас ясно, что Турция «вернулась» не только всерьез, но и надолго.
- Как вы расцениваете смягчение позиций Анкары и Еревана в вопросе нормализации отношений?
- Новые попытки нормализации отношений с Арменией также в значительной мере объясняются желанием вернуть в регион если не добрососедские отношения, то как минимум стабильность и определенный уровень рабочих контактов, которые необходимы для реализации уже упомянутых и других региональных проектов. Безусловно, поворотным моментом в изменении позиции Армении стало восстановление азербайджанского суверенитета над значительной частью Нагорного Карабаха после победы в войне 2020 года и, как следствие, изменение баланса сил в регионе.
Это заставило, с одной стороны, Ереван искать новые контакты для выхода из фактической международной изоляции (не считая тесных контактов с Россией, которые чаще мешают Армении развивать нормальные отношения с соседями, чем способствуют этому). С другой стороны, сложившаяся благоприятная ситуация дала возможность Анкаре проявить стратегическую мудрость, чтобы воспользоваться шансом урегулировать наиболее острые вопросы в отношениях с Ереваном и избежать дальнейшей радикализации настроений и еще большей зависимости от Москвы.
К тому же, существует и «формальная» причина для смягчения позиций. В 1993 году Турция закрыла границу с Арменией в знак солидарности с Азербайджаном после начала Карабахского конфликта. Теперь же есть все причины говорить о возможности возобновления переговоров.
Очевидно, что на этом этапе речь не идет о полном примирении. Это далеко не первая попытка урегулировать отношения - все предыдущие закончились провалом (включая наиболее «результативный» процесс 2008-2009 гг., увенчавшийся подписанием Цюрихских соглашений, которые так и не были ратифицированы парламентами двух стран), поводов для преждевременного оптимизма пока нет. Очевидно, что и в этот раз будет много «спойлеров» с различных сторон - лобби-групп, заграничных диаспор, радикально настроенных сил в каждой из стран - Армении, Турции, Азербайджане. В то же время важно, что в отличие от предыдущих попыток, на этот раз Анкара с самого начала действует в тесной координации с Баку, коммуницируя свои позиции в переговорах с Ереваном, дабы избежать «кризиса доверия» в отношениях с Азербайджаном.
Министр иностранных дел Азербайджана уже высказался в поддержку такой нормализации, правда, подчеркнув при этом, что основой для договоренностей должны оставаться нормы международного права.
О серьезности намерений Анкары свидетельствует и кандидатура Сердара Кылыча, назначенного спецпредставителем Турции по нормализации. Карьерный дипломат, долгое время прослуживший послом Турции в Вашингтоне, он известен не только своим профессионализмом и опытом ведения сложных переговоров, но и хорошими контактами - как в официальных кругах по обе стороны Атлантики, так и в кулуарах, в том числе во влиятельной армянской диаспоре в США.
По мнению многих экспертов, в таких случаях способность вести переговоры не только на официальном уровне, но и на «втором», неофициальном, треке значительно увеличивает шансы на успех.
- Во внешней политике Турции сейчас явно просматривается тенденция на «нормализацию» отношений с «проблемными» странами. В 2021 году Анкара предприняла шаги по восстановлению диалога с ОАЭ, Египтом, Бахрейном, Саудовской Аравией, Израилем. Частично такие изменения объясняются внутриполитическими причинами, в том числе экономическими сложностями на фоне пандемии COVID-19. Однако то, насколько эти инициативы будут успешными, во многом будет зависеть и от региональной динамики, и от позиций третьих стран - США, России, Катара, европейских партнеров.
В случае с Израилем, начиная с весны прошлого года мы видим изменение риторики со стороны турецкого руководства, был восстановлен диалог на наивысшем уровне - с президентом и премьер-министром Израиля. В декабре на встрече с членами еврейской общины Турции и Альянса раввинов исламских государств президент Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что отношения между Турцией и Израилем имеют жизненно важное значение для стабильности в регионе, и высказал готовность развивать сотрудничество в сферах экономики, торговли, туризма, несмотря на наличие разногласий по ряду политических вопросов. А таких вопросов остается немало.
Это и неурегулированный палестино-израильский конфликт, в котором Турция традиционно поддерживает палестинскую сторону, и статус Иерусалима, и достаточно близкие контакты турецкого руководства с Хамасом, и доступ к газовым месторождениям Восточного Средиземноморья.
Поэтому, подытоживая, рассчитывать на быстрый прогресс на каждом из этих направлений не приходится, но сам факт возобновления попыток нормализации диалога Турции с соседями говорит о возникновении нового «окна возможностей» в отношениях со странами региона.
Очевидно, что не в последнюю очередь этому поспособствовали и внутриполитический запрос на истории успеха во внешней политике, и необходимость активизации торгово-экономических связей в условиях постпандемического восстановления экономики, и обострившееся геополитическое противостояние между ключевыми глобальными игроками. Поэтому и то, как долго это «окно» будет оставаться открытым, зависит не только от Турции, но и от многих факторов региональной и международной политики.