«Ղարաբաղում բախվել են՝ արևմտյան նմուշի և հետխորհրդային նմուշի երկու բանակներ»
Caliber.Az-ի հարցազրույցը՝ գեներալ Ջ. Շալիկաշվիլիի հիմնադրամի անվտանգության ոլորտի հարցերի փորձագետ, Վրաց-կովկասյան ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտի (GCSSI) տնօրեն՝ Թեյմուրազ Թումանիշվիլիի հետ։
—Վրաստանը արդեն մի քանի տարի է ձգտում է ՆԱՏՕ-ին անդամակցության, սակայն դաշինքը առայժմ այդ հաշվով հստակ պատասխան չի տվել։ Ինչպե՞ս եք գնահատում Վրաստանի ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու հեռանկարները։
—Վրաստանի միշտ պատմականորեն ունեցել է և կա միայն մեկ ռազմավարական, արևմտյան ուղղություն՝ դա այսօր հզորագույն ռազմաքաղաքական դաշինքն է՝ ՆԱՏՕ-ն։
Շատ դժվար է կալեիդոսկոպիկ արագությամբ փոխվող այսօրվա աշխարհում խոսել՝ Վրաստանի, որպես կազմակերպության լիիրավ անդամ լինելու կոնկրետ հեռանկարների ժամկետների մասին։ Բայց մենք հստակ կատարում ենք մի շարք պարտավորություններ՝ որպես այս դաշինքի ճանաչված գործընկերներ և դաշնակիցներ։ Ինչպես արդեն մեկ անգամ չէ, որ շեշտվել է և՛ Արևմուտքում, և՛ Վրաստանում, դեպի ՆԱՏՕ ճանապարհը՝ «one way ticket»-է, միակողմանի տոմս։ Այն, որ ոմանք որպես փաստարկ նշում են, որ դա տեղի չի ունենա, քանի որ Վրաստանն ունի չվերահսկվող տարածքներ, ես այստեղ կբերեմ մինչև 1990 թվականը բաժանված Գերմանիայի օրինակը, երբ ԳՖՀ-ն ՆԱՏՕ-ի անդամ էր։
Թեև, հարկ է նշել, որ ինչպես նաև, ոչ մի դեպքում չպետք է հաշվից հանվի որոշակի հանգամանքներում ԱՄՆ-ի և Մեծ Բրիտանիայի, պաշտպանական ոլորտում ռազմավարական դաշնակից դառնալու Վրաստանի հնարավորությունները՝ այս փոլում շրջանցելով ՆԱՏՕ-ին անդամակցությունը։
—Կցանկանայի, որպես անվտանգության հարցերով փորձագետի, իմանալ Ադրբեջանի կողմից ղարաբաղյան հակամարտության լուծման վերաբերյալ ձեր կարծիքը։
—Ես կասեի, որ ղարաբաղյան հակամարտության որոշակի և կարևոր փուլը լուծված է։ Իմ համոզմամբ, քանի դեռ մեր տարածաշրջանի անջատողական տարածքներում, բազաների կարգավիճակում, կամ, որպես «խաղաղապահներ» ներկա են ռուսական զորքերը՝ ոչ մի հակամարտություն վերջնականապես լուծված չի լինի։ Դա ոչ մի դեպքում ՌԴ-ի շահերի օգտին չէ։
Այն, որ վերջին պատերազմի ընթացքում և հետպատերազմյան ժամանակահատվածում Ղարաբաղում և ընդհանրապես տարածաշրջանում աճել է Թուրքիայի (ՆԱՏՕ-ի անդամ-երկիր) ազդեցությունը, իրոք կարևոր ուղենիշ է Ադրբեջանի և Վրաստանի համար։ Հարավային Կովկասում որոշակի կարգավիճակով հայտնվեցին թուրքական՝ նատօյական զորքեր։
—Ռազմական տեսակետից ի՞նչը դարձավ ադրբեջանական բանակի հաղթանակի համար նախադրյալ։
—Այստեղ կան մի քանի կարևոր գործոններ. անձնակազմի առանձնահատուկ մոտիվացիա, ադրբեջանական բանակի տեխնիկական հագեցվածությունը, 90-ական թվականներից հետո բոլոր զինված ուժերի, ներառյալ անձնակազմի վերազինման և վերապատրաստման համար երկրի ռեսուրսների ռացիոնալ օգտագործումը, Թուրքիայի և Իսրայելի հետ դաշինքում առաջատար տեխնիկայի օգտագործումը, Ադրբեջանի ղեկավարության և պաշտոնատար անձանց կողմից երկար տարիների ընթացքում նպատակաուղղված անցկացված քաղաքական-դիվանագիտական ուղին։ Եվ արդյունքը ակնհայտ է՝ ընդհարվեցին բացարձակապես երկու տարբեր բանակներ. մեկը՝ արևմտյան, նատօյական նմուշի և հետխորհրդային նմուշի բանակ։
—Վրաստանի կողմից ուսումնասիրվում է արդյո՞ք տվյալ պատերազմում Ադրբեջանի փորձը։
—Չեմ կարող ճշգրտությամբ ասել, ուսումնասիրման համար ինչ մակարդակով, ինչ ծավալով և ինչպիսի տվյալներ կան։ Սակայն առանձին ռազմական մասնագետները, և ոչ միայն վրացիները միանշանակ ուշադրությունը բևեռել են՝ Կովկասում վերջին պատերազմի այս, կամ այն գործողությունների վրա
—Դուք ինչպե՞ս եք գնահատում Թուրքիայի, Վրաստանի և Ադրբեջանի միջև ռազմատեխնիկական համագործակցության մակարդակը։
—Մեր երեք երկրների ռազմաարդյունաբերական համալիրների միջև տեղի է ունենում տեխնիկական զարգացումների բավականին ակտիվ փոխանակում։ Ինչպես գիտեք, Վրաստանում այդ պլանով աշխատում են «Դելտա» ռազմատեխնիկական համալիրը և Թբիլիսիի ավիացիոն գործարանի ձեռնարկությունները։ Վրաստանի համար հետաքրքիր և կարևոր է, ինչպես Ադրբեջանի, այնպես էլ Թուրքիայի կողմից իրենց ԱԹՍ-ների փորձը և գործնական կիրառումը։ Դրանք բազմաֆունկցիոնալ սարքեր են. տակտիկական հետախուզության, հարվածային դրոններ, կրակի նշանառության ուղղման համար դրոններ։ Այս ոլորտում բոլոր երեք երկրների ավելի արդյունավետ համագործակցությունը ցանկալի է, ինչպես ցամաքային զորքերի, այնպես էլ ավիացիայի և ռազմածովային ուժերի համար (Վրաստանում սա առափնյա պահակությունն է):
Վրացական կողմը ունի ունիվերսալ մարտական «Դիդգոր» մեքենաների արտադրության և կիրառման հարուստ փորձ,- գոյություն ունեն այդ զրահապատ տեխնիկայի երեք տարբեր մոդիֆիկացիաներ։
—Երեք երկրների համար որքանո՞վ է կարևոր համատեղ ռազմական զորավարժությունները։
—Վերջին տարիներին ակտիվորեն անցկացվում են բոլոր երեք երկրների, ինչպես ռազմա-շտաբային, այնպես էլ դաշտային զորավարժություններ։ Վրաստանի համար Ադրբեջանը և Թուրքիան հանդիսանում են ռազմավարական գործընկերներ։ Տարածաշրջանի անվտանգության ոլորտ է մտնում նաև հաղորդակցական բաղադրիչը։ Հետևաբար անցկացվում են՝ մեր տարածքներով անցնող խողովակաշարերի ահաբեկչական սպառնալիները կանխարգելու համար ռազմական զորավարժություններ։
Բացի ռազմավարական նշանակության մայրուղային և երկաթուղային հաղորդակցությունից, անվտանգության թղթապանակին ավելացվել է ԵՄ-ից Թուրքիայով, Կովկասով և այնուհետև դեպի Չինաստան երկաթուղային հաղորդակցությունը, որը երբեմն անվանում են «Մետաքսի ճանապարհի արևելյան ճեպընթաց»։
Դեռ տարիներ առաջ Վրաստանի, Ադրբեջանի և Թուրքիայի միջև ստորագրվել է եռակողմ պաշտպանական պայմանագիր GAT։ Անցյալ տարվա հոկտեմբերին մեր երեք երկրների զինվորականները, ինչպես նախկինում, մասնակցել են ETERNITY 2021 թիմային-շտաբական զորավարժություններին։ Օգոստոսին, Օրփալա վարժարանում անցկացվում են ՆԱՏՕ-ի ամենամյա զորավարժություններ, որոնց ավանդաբար մասնակցում են, ինչպես արևմտյան, այնպես էլ Վրաստանի, Ադրբեջանի և Ուկրաինայի զինվորականները։ 2021 թվականը նաև բացառություն չի կազմել համակցված բազմազգ մարտական պատրաստության համատեղ պլանավորման և իրականացման գործում:
—Հետահայաց, Վրաստանը 2021 թվականին ինչպի՞սի մարտահրավերների հետ է ընդհարվել։
—Առաջին հերթին, վրացիները դարձան մեծ ռեալիստներ։ Գլոբալ մասշտաբի այն մարտահրավերները, որոնք իրական են նաև մեզ համար, ինչպիսիք են համավարակը, համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամը, գլոբալ տաքացումը, հետխորհրդային տարածությունում վերջին իրադարձությունները, Ուկրաինայի և ՌԴ-ի/Կենտրոնական Ասիա լարվածությունը երկրի առջև դնում են դրանք հաղթահարելու նոր մարտահրավերներ և խնդիրներ։
Դրան ավելանում են նաև տեղական մարտահրավերներ. էներգետիկ ճգնաժամը և այն լուծելու համար տեղական ՀԷԿ-երի շինարարության հետ կապված պրոբլեմատիկան։ Ինչպես նաև զբոսաշրջային ոլորտը, որում զբաղված էր բնակչության մեծ մասը և որը անցյալ տարի վերջապես սկսեց դուրս գալ կորոնավիրուսի պատճառով ճգնաժամից։ Վրաստանի քաղաքացիների ճնշող մեծամասնությունը բավական սառն է ընդունել անցյալ տարվա ներքաղաքական միջկուսակցական մարտերը։
—Դուք ինչպիսի՞ն եք տեսնում Կովկասի տարածաշրջանի ապագան։
—Պատասխանը կարող է լինել միայն մեկը՝ միասնական և համախմբված տարածաշրջան։ Ճիշտ այդպես են մեզ ընկալում աշխարհում, որպես Հարավային Կովկասի մեկ ամբողջ տարածաշրջան։ Եվ սա վերաբերվում է բացառապես բոլոր ոլորտներին։ Իսկ նման մոդելի վառ օրինակ է հանդիսանում Ադրբեջանի և Վրաստանի միջև, ինչպես նա Թուրքիայի հետ սերտ համագործակցությունը և բազմաբևեռ կապերը, որոնք կազմում են՝ Կասպից ծովից դեպի Սև ծով և այնուհետև դեպի Միջերկրական ծովի արեալ միասնական տարածաշրջանային բազմագործոն գոտի։

«В Карабахе столкнулись две армии - западного образца и образца постсоветского»
Интервью Caliber.Az с экспертом в сфере безопасности Фонда имени генерала Дж. Шаликашвили, директором Грузино-Кавказского института стратегических исследований GCSSI Теймуразом Туманишвили.
- Грузия уже много лет стремится к членству в НАТО, однако Альянс пока не дал на сей счет четкого ответа. Как вы оцениваете перспективы вступления Грузии в НАТО?
- У Грузии всегда исторически было и есть лишь одно стратегическое западное направление - сегодня это мощнейший военно-политический союз - НАТО.
Говорить о конкретных перспективах, сроках вступления Грузии как полноправного члена организации весьма сложно в сегодняшнем с калейдоскопической скоростью меняющемся мире. Но мы четко выполняем ряд обязательств, как признанные партнеры и союзники данного блока. Как не раз подчеркивалось и на Западе, и в Грузии, путь к НАТО - это one way ticket, билет в одну сторону. То, что некоторые приводят как довод, что этого не произойдет, поскольку у Грузии есть неконтролируемые территории, приведу здесь в пример разделенную до 1990 года Германию, когда ФРГ являлась членом НАТО.
Хотя, следует оговориться, что также никак не следует снимать со счетов возможность Грузии, при определенных обстоятельствах, стать основным стратегическим союзником США и Великобритании в оборонной сфере, минуя на этом этапе членство в НАТО.
- Хотелось бы узнать у вас, как у эксперта по безопасности, мнение относительно решения Азербайджаном Карабахского конфликта.
- Я бы сказал, что решен определенный и важный этап Карабахского конфликта. По моему убеждению, пока в нашем регионе присутствуют российские войска, в статусе баз на сепаратистских территориях или же в качестве «миротворцев», ни один конфликт окончательно разрешен не будет. Это никак не в интересах РФ.
То, что в ходе последней войны и в поствоенный период в Карабахе, как и в целом в регионе, возросло влияние Турции (страны-члена НАТО), является действительно важной вехой для Азербайджана и Грузии. На Южном Кавказе статусно появились турецкие - натовские военные.
- Что стало предпосылкой для победы азербайджанской армии с военной точки зрения?
- Здесь несколько важных факторов: особая мотивация личного состава; техническая оснащенность азербайджанской армии; рационально использованные ресурсы страны для переоснащения и подготовки всех вооруженных сил, включая личный состав после 90-х годов; использование передовых технологий в союзе с Турцией и Израилем; политико-дипломатический курс руководства и официальных лиц Азербайджана, целенаправленно проводимый многие годы. И налицо результат - столкнулись две совершенно разные армии: одна - западного, натовского образца и армия образца постсоветского.
- Изучается ли Грузией военный опыт Азербайджана в данной войне?
- Не могу с точностью сказать, на каком уровне, в каком объеме и какие данные имеются для изучения. Но отдельные военспецы, и не только грузины, определенно сфокусированы на тех или иных операциях последней войны на Кавказе.
- Происходит довольно активный обмен техническими наработками между тремя ВПК наших стран. Как вы знаете, в Грузии в этом плане работает военно-технический комплекс «Дельта» и предприятие тбилисского авиационного завода. Для Грузии интересен и важен опыт и практическое применение как Азербайджаном, так и Турцией своих БПЛА. Это аппараты многоцелевого назначения: тактическая разведка, ударные дроны, дроны для корректировки огня. Желательно более продуктивное сотрудничество всех трех стран в этой сфере как для сухопутных сил, так и для авиации и ВМФ (в Грузии это береговая охрана).
У грузинской стороны богатый опыт в производстве и применении универсальных боевых машин «Дидгори», - существует три различных модификации этой бронированной техники.
- Насколько важны для трех стран совместные военные учения?
- Последние годы активно проводятся как военно-штабные, так и полевые учения всех трех стран. Для Грузии Азербайджан и Турция являются стратегическими партнерами. В сферу безопасности региона входят и коммуникационные составляющие. Поэтому проводятся военные учения по предотвращению террористических угроз трубопроводам, пролегающим по нашим территориям. Добавилось в файл безопасности, кроме шоссейного и железнодорожное сообщение стратегического значения, пролегающее от ЕС через Турцию, Кавказ и далее к Китаю, порой его именуют «Восточным экспрессом Шелкового пути».
Еще годы тому назад между Грузией, Азербайджаном и Турцией был подписан трехсторонний оборонный договор GAT. В октябре прошлого года военные наших трех союзных стран, как и ранее, принимали участие в командно-штабных учениях ETERNITY 2021. В августе на территории Джавахети, на полигоне Орпало, проводятся ежегодные учения НАТО, в которых традиционно принимают участие как западные военные, так и военные Грузии, Азербайджана и Украины. В 2021 году и это не стало исключением в совместном планировании и осуществлении комбинированной многонациональной боевой подготовки.
- Оглядываясь назад, с какими вызовами Грузия столкнулась в 2021 году?
- Прежде всего, грузины стали большими реалистами. Те вызовы глобального масштаба, которые реальны и для нас, такие как пандемия, мировой экономический кризис, глобальное потепление, последние события на постсоветском пространстве, напряженность на границе Украины и РФ / Центральной Азии, ставят перед страной новые вызовы и задачи по их преодолению.
К этому добавляются и локальные вызовы: энергетический кризис и проблематика его решения, связанная со строительством местных ГЭС. Также туристическая сфера, в которой была занята большая часть населения и которая в прошедшем году наконец стала выходить из коронавирусного кризиса. Подавляющая масса граждан Грузии довольно холодно восприняла внутриполитические межпартийные баталии прошедшего года.
- Ответ может быть лишь один - единым и сплоченным регионом! Так же принимают и воспринимают нас в мире, как единый целый регион Южного Кавказа. И это касается абсолютно всех сфер. А ярким примером подобной модели является тесное сотрудничество и многоплановые связи между Азербайджаном и Грузией, а также с Турцией, которые составляют единый региональный многофакторный пояс от Каспия к Черному морю и далее к средиземноморскому ареалу.