Քաղաքական խորհրդակցություններ Ադրբեջանի և Ռուսաստանի ԱԳ նախարարությունների միջև
2022 թվականի հունիսի 29-ին «Ադրբեջանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության և Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարարության միջև 2021-2022 թվականների խորհրդատվությունների պլանի» համաձայն, որը ստորագրվել է 2021 թվականին, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարությունների միջև տեղի են ունեցել հերթական խորհրդակցություններ՝ նվիրված եվրոպական և տարածաշրջանային անվտանգության հարցերին։
Ինչպես Caliber.Az-ին տեղեկացրել են ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից, Ադրբեջանի փոխարտգործնախարար Արազ Ազիմովի և ՌԴ փոխարտգործնախարար Ալեքսանդր Գրուշկոյի գլխավորած պատվիրակությունները մտքերի լայն փոխանակություն են անցկացրել եվրոպական անվտանգության հարցերի շուրջ, որոնք գտնվում են եվրոպական տարածաշրջանային կազմակերպությունների օրակարգում:
Ընդգծելով Ադրբեջանի, Ռուսաստանի և Հայաստանի ղեկավարների՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի, 2021 թվականի հունվարի 11-ի և 2021 թվականի նոյեմբերի 26-ի եռակողմ հայտարարությունների լիարժեք իրականացման կարևորությունը՝ այս համատեքստում կողմերը քննարկել են հետհակամարտային շրջանում Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի տարբեր ասպեկտների շուրջ ստեղծված իրավիճակը։

Состоялись политические консультации между МИД Азербайджана и России
29 июня 2022 года в соответствии с «Планом консультаций между Министерством иностранных дел Азербайджанской Республики и Министерством иностранных дел Российской Федерации на 2021-2022 годы», подписанным в 2021 году, состоялись очередные консультации между МИДами Азербайджана и России по вопросам европейской и региональной безопасности.
Как сообщили Caliber.Az в пресс-службе МИД, делегации во главе с заместителем министра иностранных дел Азербайджанской Республики Аразом Азимовым и заместителем министра иностранных дел Российской Федерации Александром Грушко провели широкий обмен мнениями по вопросам европейской безопасности, стоящим на повестке дня европейских региональных организаций, и вокруг ситуации в области региональной безопасности.
Подчеркнув важность полного выполнения трехсторонних заявлений лидеров Азербайджана, России и Армении 10 ноября 2020 года, 11 января 2021 года и 26 ноября 2021 года, стороны обсудили текущую ситуацию вокруг различных аспектов процесса постконфликтной нормализации между Азербайджаном и Арменией в этом контексте.
Отметим, что 30 июня министр иностранных дел Джейхун Байрамов принял делегацию во главе с заместителем министра иностранных дел Российской Федерации, посетившую Азербайджан с целью консультаций.