ՀԲ-ն կաջակցի Ադրբեջանին վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների օգտագործման ընդլայնման հարցում
Համաշխարհային բանկը հավանություն է տվել` Ադրբեջանի վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների օգտագործման ընդլայնման (AZURE) նախագծին, որը կամրապնդի Ադրբեջանի էլեկտրահաղորդման ցանցը, հնարավորություն կտա երկրին դիվերսիֆիկացնել իր էներգետիկ հաշվեկշիռը և բավարարել էլեկտրաէներգիայի աճող պահանջարկը ավելի ճկուն և հուսալի էլեկտրացանցերի միջոցով, հաղորդում է Trend-ը՝ վկայակոչելով Համաշխարհային բանկին։
Վերակառուցման և զարգացման համաշխարհային բանկից (ՎԶՀԲ) տրամադրվող 173,5 միլիոն դոլարի վարկը կաջակցի Ադրբեջանի ջանքերին՝ ընդլայնելու և արդիականացնելու իր էներգետիկ ենթակառուցվածքը՝ ստեղծելով բարենպաստ միջավայր մասնավոր ներդրումների համար՝ վերականգնվող էներգիայի նշանակալի չօգտագործված ներուժի, մասնավորապես՝ ցամաքային հողմային էներգետիկայի ոլորտում:
Նախագիծը կօգնի ներգրավել 384 միլիոն դոլարի նախնական մասնավոր ներդրումներ՝ ճանապարհ հարթելով վերականգնվող էներգիայի ոլորտում հետագա ներդրումների համար, քանի որ Ադրբեջանը քննարկում է էլեկտրաէներգիայի արտահանման ընդլայնման հնարավորությունները: