Մամուլ. Ադրբեջանի ընտրությունը որպես WUF13-ի հյուրընկալող երկիր՝ նրա քաղաքաշինական փորձի ճանաչումն է
Ադրբեջանի ընտրությունը որպես 13-րդ Համաշխարհային քաղաքային ֆորումի (WUF13) հյուրընկալող երկիր, որը տեղի կունենա 2026 թվականի մայիսին, երկրի հարուստ ճարտարապետական ժառանգության և դինամիկ զարգացող ժամանակակից քաղաքաշինական նախաձեռնությունների եզակի համադրության ճանաչումն է։
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, այս մասին ասվում է ճարտարապետների, ինտերիերի դիզայներների և կառուցապատողների համար մասնագիտացված Architecture Update ամսագրում հրապարակված հոդվածում։
Պարբերականը հիշեցնում է, որ WUF13-ի նախաշեմին Ադրբեջանը 2026 թվականը հայտարարել է «Քաղաքաշինության և ճարտարապետության տարի»։
«Այս որոշումը ձևավորում է քաղաքաշինական քաղաքականության, ճարտարապետական մշակույթի և կայուն զարգացման ազգային շրջանակ, որը արտացոլում է Ադրբեջանի ակտիվ մասնակցությունը միջազգային քաղաքաշինական նախաձեռնություններին։ Ընդ որում, փաստաթուղթը նպատակ ունի պահպանել երկրի դարավոր ավանդույթները՝ միաժամանակ ինտեգրելով ժամանակակից մոտեցումները արդիական սոցիալական, բնապահպանական և տարածական մարտահրավերներին դիմակայելու համար», - նշվում է նյութում։