Նախարար. Ադրբեջանն ու Ղազախստանը բարելավում են ԲԹՋ-ով նավթի տարանցման տնտեսական պարամետրերը
Ղազախստանը դիտարկում է նավթի արտահանման բոլոր առկա երթուղիները, սակայն ուղղություններ ընտրելու հիմնական գործոնը մնում է դրանց տնտեսական շահութաբերությունը։
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, այս մասին 2025 թվականի արդյունքների վերաբերյալ ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է Ղազախստանի էներգետիկայի նախարար Երլան Ակկենժենովը՝ պատասխանելով լրագրողների հարցերին։
Նրա խոսքով, Ղազախստանի նավթի արտահանման ընդհանուր կառուցվածքում Կասպյան խողովակաշարային կոնսորցիումի (ԿԽԿ) երթուղու տնտեսական արդյունավետությունը կասկածից վեր է։ Նախարարը չինական երթուղին անվանել է երկրորդ կարևորագույն երթուղի, որը նույնպես ցուցադրում է  կայուն տնտեսական ցուցանիշներ։
Խոսելով Բաքու-Թբիլիսի-Ջեյհան երթուղու մասին՝ Երլան Ակկենժենովը նշել է, որ ներկայումս SOCAR-ի հետ համատեղ աշխատանքներ են տարվում դրա տնտեսական պարամետրերը բարելավելու ուղղությամբ (ղազախական նավթի տարանցման համար - խմբ.)։ Նա նաև ընդգծել է, որ իր կարծիքով Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթուղային երթուղին տնտեսական տեսանկյունից զիջելու է Բաքու-Թբիլիսի-Ջեյհանին։