Ջաբարովը՝ Ադրբեջանի ՀՆԱ-ի միջին տարեկան աճի մասին
2022-2025 թվականներին Ադրբեջանի ՀՆԱ-ի միջին տարեկան աճը կանխատեսվում է 3.3%։
Report-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտարարել է  տնտեսության նախարար Միքայիլ Ջաբարովը՝ Միլլի Մեջլիսի տնտեսական քաղաքականության, արդյունաբերության և ձեռներեցության կոմիտեում 2026 թվականի պետական ​​բյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ։
Նա նշել է, որ հաջորդ տարվա բյուջեի նախագիծը պատրաստելիս հաշվի են առնվել ինչպես արտաքին, այնպես էլ ներքին գործոնները. «Համաշխարհային տնտեսությունում անորոշությունը մնում է։ Այս ֆոնին Ադրբեջանն այս տարի կայուն զարգացում է ապրել։ Հաշվի առնելով 2025 թվականի աճի տեմպերը, 2022-2025 թվականներին ՀՆԱ-ի միջին տարեկան աճը կանխատեսվում է 3.3%-ի մակարդակով։ Այս աճը ամբողջությամբ ապահովված է ոչ նավթագազային  հատվածի հաշվին։ Չորս տարվա ընթացքում ոչ նավթագազային ոլորտում ՀՆԱ-ի միջին տարեկան աճը կանխատեսվում է 6.1%։ Այս ցուցանիշը բարձր է ռազմավարության մեջ սահմանված նպատակից (Ադրբեջանի 2022-2026 թվականների սոցիալ-տնտեսական զարգացման համար)։