Ալթըփարմակ. Ադրբեջանն ու Թուրքիան գտնվում են՝ 15 միլիարդ դոլար ապրանքաշրջանառության նպատակին հասնելու կես ճանապարհին
2023 թվականին Ադրբեջանի և Թուրքիայի միջև ապրանքաշրջանառությունը կազմել է 7,5 միլիարդ դոլար, ինչը նշանակում է՝ երկու երկրների ղեկավարների կողմից սահմանված 15 միլիարդ դոլարի նպատակի 50 տոկոսի իրականացում։
Ինչպես հայտնում է Report-ը, այս մասին հայտարարել է Թուրքական բիզնեսի համաշխարհային խորհրդի (WTCB) Ադրբեջանի գծով ներկայացուցիչ Բարըշ Ալթըփարմակը՝ Թուրքիայի դեսպանտան կողմից կազմակերպված՝ կազմակերպության ներկայացուցիչների Եվրասիական խորհրդի Բաքվի հանդիպմանը:
«Ակնկալում ենք այս տարի ևս ապրանքաշրջանառության աճ։ Մեր նպատակները հավակնոտ են, և զգալի աշխատանք կա անելու։ Ներդրողների դերը Ադրբեջանի տնտեսության զարգացման գործում առանցքային նշանակություն ունի։ Կարևոր դեր են խաղում՝ ներդրողներին ազատ տնտեսական գոտիներում, արդյունաբերական և տեխնոլոգիական պարկերում ընձեռվող հնարավորությունները»,- ընդգծել է նա։