Աստարայի երկաթուղային տերմինալի շինարարությունը կավարտվի 2026 թվականին
Ադրբեջանի և Իրանի երկաթուղային վարչությունները քննարկել են համագործակցության ամրապնդումը և Հյուսիս-Հարավ տրանսպորտային միջանցքի առանցքային հատվածների զարգացումը։
Այս մասին Report-ին հայտնել են «Ադրբեջանական երկաթուղիներ»-ի մամուլի ծառայությունում։
Բանակցությունները տեղի են ունեցել Բաքվում «Ադրբեջանական երկաթուղիներ»-ի նախագահ Ռովշան Ռուստամովի և «Իրանական երկաթուղիներ»-ի ղեկավար Ջաբբար Ալի Զաքերիի միջև հանդիպման ժամանակ։
Երկկողմ համագործակցությունից բացի, կողմերը քննարկել են Աստարայի տերմինալի զարգացումը, ինչպես նաև Ադրբեջանի, Ռուսաստանի և Իրանի միջև եռակողմ փոխգործակցության ընդլայնումը։
Ռուստամովի խոսքով, «Ադրբեջանական երկաթուղիներ»-ը ծրագրում է ավարտին հասցնել Աստարայի տերմինալի շինարարությունը Իրանի տարածքում 2026 թվականի առաջին եռամսյակում։ Ներկա դրությամբ ավարտվել են նախագծային աշխատանքների մոտ 94%-ը և շինարարամոնտաժային աշխատանքների մոտ 82%-ը։ Տերմինալը, որը հաջորդ տարի կհասնի լիարժեք հզորության, հնարավորություն կընձեռնի ավելացնել միջազգային Հյուսիս-Հարավ միջանցքով բեռնափոխադրումների ծավալը և ավելի արագ իրականացնել լոգիստիկ գործողությունները։