SOCAR-ը՝ Խանքենդիի գազիֆիկացման մասին
2024 թվականին Ազերիգազը բնական գազ է մատակարարել՝ Խանքենդի քաղաքի 31 շենքերի 819 բնակարանների։
Այս մասին հաղորդում է Report-ը՝ հղում անելով SOCAR-ի 2024 թվականի հաշվետվությանը։
Նաև անցյալ տարի Ազերիգազը արտահոսքի ստուգումներ է անցկացրել՝ քաղաքի ներսում գտնվող գազատարի 53.5 կմ երկարությամբ հատվածում։ Գազաչափեր են տեղադրվել 18 շենքերի 340 բնակարաններում։ Ստուգվել են 15 շենքերի գազատարները (հաշվիչից առաջ)՝ արտահոսքի և ամրության համար։
Հաղորդվում է, որ Ջաբրայիլի շրջանի Խուդաֆերին ավանում ներկայումս ընթանում են՝ ստորգետնյա գազատարների կառուցման աշխատանքները։ Տեղադրվել է ավանի գլխավոր գազատարի 25.9 կմ-ն, աշխատանքները 91%-ով ավարտված են։
Քելբաջարի շրջանի Զար գյուղում գլխավոր գազատարի կառուցման համար տեղադրվել է 11,425 մետր ստորգետնյա պոլիէթիլենային գլխավոր գազատար, աշխատանքները 100%-ով ավարտված են։ Քելբեջարի շրջանում գտնվող «Իստիսու» հանքային ջրերի գործարանի գազիֆիկացման համար անցկացվել է պողպատե խողովակներից պատրաստված 730 մետր գազատար, աշխատանքներն ավարտվել են 100%-ով։
Քելբեջարի շրջանում «Իստիսու» բուժական-առողջապահական համալիրի գազիֆիկացման համար եռակցվել է 3336 մետր պոլիէթիլենային խողովակ, աշխատանքներն ավարտվել են 97%-ով։