Զանգիլանի օդանավակայանում նոր օդային նավիգացիոն ենթակառուցվածք է ստեղծվում
Թռիչքների անվտանգության ապահովման համար օդային նավիգացիոն ենթակառուցվածքի վերականգնման շրջանակներում` AZANS-ը («Ազերաէրոնավիգացիա») Ադրբեջանի ազատագրված տարածքներում կառուցվող Զանգիլանի միջազգային օդանավակայանում ներդնում է օդային երթևեկության կառավարման նոր ավտոմատացված համակարգ:
Ինչպես Caliber.Az-ին հայտնել են AZAL-ի մամուլի ծառայությունից, ապրիլի 26-ին՝ «Ազերաէրոնավիգացիա» (AZANS) ՕԵԿ-ի և գերմանական DFS Aviation Services (DAS) ընկերության ներկայացուցիչների համատեղ մասնակցությամբ տեղի է ունեցել՝ այս համակարգի պատրաստվածության հաջող փորձարկում, որը պատասխանատու է Գերմանիայում օդային երթևեկության կառավարման համար։ Այն հիմնված է ժամանակակից Phoenix ավտոմատացված համակարգի վրա, որը մշակվել է DAS-ի մասնագետների կողմից։
«Երկրի ազատագրված տարածքներում Ադրբեջանի նոր միջազգային օդանավակայանները համապատասխանում են անվտանգության բոլոր ժամանակակից չափանիշներին, ունեն զարգացած ենթակառուցվածք՝ համաշխարհային բարձր պահանջներին համապատասխան։ Զանգիլանի օդանավակայանում նոր ավտոմատացված համակարգի ներդրումը կօգնի բարելավել թռիչքների անվտանգությունը, ինչպես նաև մեծացնել օդային տարածքի թողունակությունը»,-հայտնել է AZAL-ի նախագահ Ջահանգիր Ասկերովը: