Միքայիլ Ջաբբարովն այցելել է արդյունաբերական պայթուցիկ նյութերի արտադրության գործարան ԼՈՒՍԱՆԿԱՐ
Գյանջայում արդյունաբերական պայթուցիկ նյութերի արտադրության առաջին գործարանը, որը շահագործման է հանձնվել՝ «ԱզերԳոլդ» ՓԲԸ դուստր ձեռնարկության՝ «ԱզերԲլաստ» ԲԲԸ-ի կողմից, հասել է ամբողջ հզորության:
Ինչպես Caliber.Az-ին հայտնել են տնտեսության նախարարության մամուլի ծառայությունից, հուլիսի 27-ին նախարար Միքայիլ Ջաբբարովը, տնտեսության նախարարության գույքային հարցերով պետական ծառայության ղեկավար, AzerGold ՓԲԸ-ի Դիտորդ խորհրդի նախագահ Մեթին Էյնուլլաևը, Գյանջա քաղաքի Գործադիր իշխանության ղեկավար Նիյազի Բայրամովը, AzerGold ՓԲԸ-ի խորհրդի նախագահ Զաքիր Իբրահիմովը, Հարվարդի համալսարանին առընթեր Քենեդու դպրոցի պրոֆեսոր Խուան Խիմենեսը և Հարվարդի համալսարանի Միջազգային զարգացման կենտրոնի հետազոտողները ծանոթացել են ձեռնարկության գործունեությանը:
«ԱզերԲլաստ» ԲԲԸ-ն հիմնադրվել է պետական-մասնավոր համագործակցության հիման վրա՝ երկրում քաղաքացիական պայթուցիկ նյութերի աճող պահանջարկը բավարարելու և ներմուծումից կախվածությունը վերացնելու նպատակով։ AzerBlast ԲԲԸ -ի ընդհանուր բաժնետոմսերի 51%-ը պատկանում է AzerGold ՓԲԸ-ին, իսկ 49%-ը՝ ООО DM Servis մասնավոր ընկերությանը, որը մասնագիտացած է այս ոլորտում: