13 Օգոստոսի 2022 11:57
«Երևանի փսլինքն այլևս ոչ ոք չի սրբի»՝ այսպես է վերնագրված ռուսաստանյան «Վզգլյադ» թերթում քաղաքական մեկնաբան Իրինա Ալքսնիսի հոդվածը, որտեղ հեղինակը խոստովանում է, որ «Ռուսաստանի հարաբերությունները Հայաստանի հետ վերջին տարիներին որակական փոփոխություններ են կրել՝ զրկվելով ի թիվս այլ բաների, այն խնամակալի դերից, որը մշտապես խաղացել է Մոսկվան»:
«Գործընկերությունը և դաշնակցային աջակցությունը մնում են, բայց անվերապահ համակրելի հովանավորչության ժամանակներն անցել են, և Հայաստանը դրանում ոչ ոք չունի, բացի իրենից, մեղադրելու: Աշխարհաքաղաքական մեծ խաղում տարածաշրջանի, թերևս ամենախոցելի երկիրը, բոլոր մասնակիցներից միակն էր, որ սկզբունքորեն սխալ ընտրություն կատարեց, և նա պետք է վճարի դրա համար։
Թուրքիան դարձել է Ռուսաստան զուգահեռ ներմուծման հիմնական տարանցիկ հանգույցը։ Մեծ աշխատանք է տարվում տրանսպորտային ցանցի կառուցման ուղղությամբ, որը և՛ զգալի տնտեսական օգուտ կտա բոլոր մասնակիցներին, և՛ կքանդի ամենախնդրահարույց հանգույցները՝ ինչպես միջանցքը Ադրբեջանից Նախչըվան Իրանի տարածքով:
Եվ այստեղ հարց է առաջանում՝ ի՞նչ տեղ է զբաղեցնում Հայաստանը այս ամբողջ շարժման մեջ։ Եվ դա այն է, որ գրեթե ոչ մի: Իհարկե, կան փորձեր, մասնավորապես, առաջընթաց է սկսվել հանրապետության և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների բարելավման հարցում։ Բայց ընդհանրապես Հայաստանը գործնականում անտեսանելի է այլ երկրների, հատկապես Ադրբեջանի բուռն ակտիվության ֆոնին, որի հետ միշտ զույգերով է դիտարկվում։
Բուն Հայաստանի կարծիքն արդեն ոչ մեկին հետաքրքիր չէ։ Ռուսաստանն ունի բավականաչափ լծակներ՝ Երևանից անհրաժեշտ համակարգային լուծումներ ստանալու վերաբերյալ տարածաշրջանը ծրագրված ուղղությամբ զարգացնելու համար, իսկ մնացած դեպքում կարող է զվարճանալ, ինչպես որ հարմար է, այդ թվում՝ հանդիպել ամենաբարձր մակարդակով ԿՀՎ տնօրենի հետ։ Սա սկզբունքորեն ոչինչ չի փոխի»,- գրում է, մասնավորապես Ի.Ալքսնիսը։

13 Августа 2022 10:45
«Подтирать Еревану сопли больше никто не будет» - под таким заголовком вышла статья политического обозревателя Ирины Алкснис в российской газете «Взгляд», в которой автор признает, что «отношения России с Арменией за последние годы претерпели качественные изменения, лишившись в том числе той опекающей роли, которую неизменно исполняла Москва».
«Партнерство и союзническая поддержка остались, а вот времена безоговорочного сочувственного покровительства ушли в прошлое – и винить в этом Армении некого, кроме самой себя. В большой геополитической игре она, едва ли не самая уязвимая страна региона, единственная из всех участников сделала принципиально ошибочный выбор, и ей предстоит расплачиваться за него.
Турция стала главным транзитным хабом для параллельного импорта в Россию. Большая работа идет по строительству транспортной сети, которая как обеспечит существенный экономический эффект для всех участников, так и развяжет самые проблемные узлы – вроде коридора из Азербайджана в Нахчыван по территории Ирана.
И вот тут возникает вопрос: а какое место во всей этой движухе занимает Армения? А вот именно, что почти никакое. Попытки, конечно, есть, в частности, начались подвижки в теме улучшения отношений республики с Турцией. Но в целом Армения практически незаметна на фоне бурной активности других стран, особенно Азербайджана, с которым она вечно рассматривается в паре.
Ереван, мечтающий сидеть на двух стульях, выглядит белой вороной с суицидальными наклонностями. Ну самоубийства Армении Россия, конечно, не допустит. Да и Ирану это не нужно, так что он свою лепту тоже внесет. Но сопли подтирать Еревану тоже больше никто не будет. Сами позволили Штатам использовать себя как запал в российско-ирано-турецком треугольнике. Никаких сентиментальных чувств к Карабаху ни у Москвы, ни у Тегерана нет, зато возвращение территории Азербайджану позволяет развязать один из самых сложных узлов в регионе.
Мнение же самой Армении уже никому не интересно. Рычагов для получения нужных системных решений от Еревана для развития региона в намеченном русле у России хватает, а в остальном тот может развлекаться как посчитает нужным, в том числе встречаться с директором ЦРУ на высшем уровне. Это уже ничего принципиально не изменит», - пишет, в частности, И. Алкснис.