Բնապահպանության նախարարությունը դատապարտել է հայերի կողմից Լաչինի և Խոջալուի անտառների հրկիզումը
Մենք խստորեն դատապարտում ենք Լաչինում և Խոջալիում հայերի կողմից անտառների հրկիզումը, այդ գործողությունները համարում ենք հանցագործություն բնության դեմ և էկոլոգիական տ ահաբեկչություն։
մասին ասել է Ադրբեջանի բնապահպանության և բնական պաշարների փոխնախարար Ֆիրդովսի Ալիևը, հայտնում է Caliber.Az-ը։
Նրա խոսքով, ցավոք, այսօր մենք ականատես ենք Ադրբեջանի դեմ Հայաստանի էկոլոգիական ահաբեկչության շարունակությանը։
«Ադրբեջանի տարածքում ապօրինաբար հաստատված հայերը շարունակում են էկոլոգիական ահաբեկչություն իրականացնել մեր բնության և բնական ռեսուրսների, ողջ մարդկության դեմ։ Այն, որ հայերը, չսահմանափակվելով օկուպացիայի ժամանակ այրելով Ջաբրայիլի, Զանգիլանի, Գուբադլիի, Քելբեջարի, Շուշա քաղաքի անտառները, այժմ դիտավորյալ վնաս են հասցնում շրջակա միջավայրին՝ հրկիզելով մեր անտառային հատվածները Խոջալուի և Լաչինի տարածքում, հանդիսանում է մեր երկրի բնության նկատմամբ նրանց թշնամական վերաբերմունքի ուղղակի հաստատումը: Դրանով, նրանք ցույց են տալիս, որ այդ տարածքներն իրենց չեն պատկանում։ Այս միջադեպը մեր կողմից մանրամասն կուսումնասիրվի, իսկ առկա փաստերը կգնահատվեն միջազգային իրավունքի համաձայն»,- ասել է նա։

В Минэкологии осудили поджог лесов Лачына и Ходжалы армянами
Решительно осуждаем поджог лесов армянами в Лачыне и Ходжалы, расцениваем эти действия как преступление против природы и экологический террор.
Как сообщает Caliber.Az, об этом сказал заместитель министра экологии и природных ресурсов Азербайджана Фирдовси Алиев.
По его словам, к сожалению, сегодня мы являемся очевидцами продолжения экологического террора Армении против Азербайджана.
«Армяне, незаконно поселившиеся на территории Азербайджана, продолжают осуществлять акт экологического террора против нашей природы и природных ресурсов, человечества в целом. Тот факт, что армяне, не ограничиваясь сожжением лесов Джебраила, Зангилана, Губадлы, Кельбаджара, города Шуша в период оккупации, теперь преднамеренно наносят вред окружающей среде путем поджога наших лесных участков на территории Ходжалы и Лачина, является прямым подтверждением их враждебного отношения к природе нашей страны. Тем самым они показывают, что эти территории им не принадлежат. Этот инцидент будет детально расследован нами, а имеющимся фактам будет дана оценка в соответствии с международным правом», - сказал он.