Իտալիայի վարչապետն ընդգծել է Ադրբեջանի կարևորությունը Իտալիա բնական գազի մատակարարման գործում
Իտալիայի վարչապետ Մարիո Դրագին խոսել է իր երկրին բնական գազով ապահովելու հարցում Ադրբեջանի կարևորության մասին, հաղորդում է Trend-ը։
«Մենք նոր համաձայնագրեր ենք ստորագրել տարբեր երկրներից գազի մատակարարումներն ավելացնելու վերաբերյալ, այդ թվում՝ Ալժիրից և Ադրբեջանից։ Անցյալ տարի մեր ներմուծման 40 տոկոսը ռուսական բնական գազն էր։ Այս տարի տվյալ ցուցանիշը կրկնակի կրճատվել է։ Մենք արագացնում ենք վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների զարգացումը։ Այս տարվա ութ ամիսների ընթացքում վերականգնվող էներգիայի պահանջարկը գրեթե չորս անգամ գերազանցում է 2020 և 2021 թվականների ցուցանիշները»,- ասել է Դրագին։
Իտալիայի վարչապետը հայտարարել է, որ իր երկիրն ամբողջությամբ կվերացնի կախվածությունը ռուսական բնական գազից մինչև 2024 թվականի աշուն՝ ընդգծելով, որ դա ազգային անվտանգության գլխավոր նպատակն է։ Նա նշել է, որ դրա համար կարևոր է ժամանակին ավարտել իտալական նոր գազամատակարարման նախագծերը։
Դրագին հայտնել է, որ Իտալիայի բնական գազի պահեստավորման հզորությունը ներկայումս կազմում է 80 տոկոս, և նպատակը հոկտեմբերին այն 90 տոկոսի հասցնելն է:

Премьер-министр Италии подчеркнул важность Азербайджана в поставках природного газа в Италию
Премьер-министр Италии Марио Драги рассказал о важности Азербайджана в обеспечении своей страны природным газом, передает Trend.
«Мы подписали новые соглашения по увеличению поставок газа из разных стран, включая Алжир и Азербайджан. В прошлом году 40 процентов нашего импорта составлял российский природный газ. В текущем году этот показатель снижен вдвое. Мы ускоряем развитие возобновляемых источников энергии. Спрос на ВИЭ за восемь месяцев текущего года почти в четыре раза превышает сумму показателей 2020 и 2021 годов», - сказал Драги,
Премьер-министр Италии заявил, что его страна полностью устранит зависимость от российского природного газа к осени 2024 года, подчеркнув, что это главная цель для национальной безопасности. Он отметил, что для этого важно завершить новые проекты газоснабжения Италии в установленные сроки.
Драги сообщил, что мощность хранилищ природного газа в Италии в настоящее время составляет 80 процентов, и цель состоит в том, чтобы увеличить этот показатель до 90 процентов в октябре.