Նախարար. Ադրբեջանը 16 միլիարդ խորանարդ մետր գազ է մատակարարել Եվրոպա 2 տարուց պակաս ժամանակում
Ադրբեջանը 2 տարուց էլ քիչ ժամանակում Եվրոպա է մատակարարել 16 միլիարդ խորանարդ մետր գազ։ Այս մասին Ռումինիայի միջազգային գազային համաժողովում հայտարարել է՝ Ադրբեջանի էներգետիկայի նախարար Փարվիզ Շահբազովը, հայտնում է Caliber.Az-ը։
«Այսօր առավոտյան մենք շատ օգտակար քննարկում ունեցանք Ռումինիայի վարչապետի մասնակցությամբ։ Կարևոր է ոչ միայն մտածել գալիք ձմռան մասին, այլև միևնույն ժամանակ վստահ լինել, թե ինչ կլինի 5 կամ 10 տարի հետո։ Ադրբեջանը երկար տարիներ եվրոպական շուկա էներգառեսուրսներ մատակարարող երկիր է։ Այսպես, մենք նավթ և նավթամթերք ենք մատակարարում Եվրոպա։ Վերջերս մենք սկսել ենք նաև բնական գազ մատակարարել ԵՄ։ Մենք նաև մեծ ծրագրեր ունենք ապագայի համար։ Երկու տարուց էլ քիչ ժամանակում մենք ԵՄ ենք մատակարարել ավելի քան 16 միլիարդ խորանարդ մետր բնական գազ»,- ասել է նա։

Министр: Менее чем за 2 года Азербайджан поставил в Европу 16 миллиардов кубометров газа
Менее чем за 2 года Азербайджан поставил в Европу 16 миллиардов кубометров газа. Об этом заявил министр энергетики Азербайджана Парвиз Шахбазов, выступая на Румынской международной газовой конференции, передает Trend.
«Сегодня утром у нас была очень полезная дискуссия с участием премьер-министра Румынии. Важно не только думать о предстоящей зиме, но в то же время быть уверенным в том, что будет через 5 или 10 лет. Азербайджан уже много лет является страной, поставляющей энергоресурсы на европейский рынок. Итак, мы поставляем в Европу нефть и нефтепродукты. Недавно мы также начали поставлять природный газ в ЕС. Также у нас большие планы на будущее. Мы уже менее чем за два года поставили в ЕС почти более 16 миллиардов кубометров природного газа», — сказал он.