Հայերը փախչում են Ռուսաստանից Խաչատրյան. Ես ամաչում եմ ձեր փոխարեն...
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի «մասնակի մոբիլիզացիայի» հայտարարությունից հետո, երկրում բնակվող հայերը՝ Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքացիները, զանգվածաբար խուժել են Հայաստան։
Ինչպես հայտնել է Ստավրոպոլի երկրամասի բնակիչ Հասմիկ Խաչատրյանը՝ Մոսկվա-Երևան չվերթի բոլոր տոմսերը սպառվել են։ Խաչատրյանը հրապարակավ մեղադրել է ռուսահայերին վախկոտության և դասալքության մեջ և կոչ է արել երկրի իրավապահ մարմիններին զրկել Հայաստան փախածներին Ռուսաստանի քաղաքացիությունից։
«Երբ ընթանում էր 44-օրյա պատերազմը, ապա ռուսահայերը Հայաստան չգնացին։ Ահ, այո, չէ, որ դուք Ռուսաստանի քաղաքացի եք եղել։ Իսկ հիմա, երբ Պուտինը հայտարարեց զորահավաքի մասին, բոլորդ հանկարծ հայ դարձաք։ Ես ամաչում եմ ձեր փոխարեն»,- գրել է Ա. Խաչատրյանը։

Армяне бегут из России
После объявления президентом России Владимиром Путиным «частичной мобилизации», проживавшие в стране армяне – граждане РФ – массово повалили в Армению.
По сообщению жительницы Ставропольского края Асмик Хачатрян, на ближайшее время раскуплены все билеты на рейс Москва-Ереван. Хачатрян публично обвинила российских армян в трусости и дезертирстве и призвала правоохранительные органы страны лишить сбежавших в Армению российского гражданства.
«Когда шла 44-дневная война, то российские армяне не поехали в Армению. Ах да, вы же были гражданами России. А теперь, когда Путин объявил мобилизацию, то вы все вдруг стали армянами. Мне стыдно за вас», - написала А. Хачатрян.