Օմբուդսմեն. Ադրբեջանում մարդիկ շարունակում են զոհվել Հայաստանի կողմից տեղադրված ականների պայթյունից
Ադրբեջանի օմբուդսմենը դիմել է միջազգային կազմակերպություններին Ֆիզուլիում և Թերթերում ականների պայթյունի հետևանքով երկրի քաղաքացիների մահվան և վիրավորվելու կապակցությամբ և կոչ արել անհապաղ միջոցներ ձեռնարկել։
Caliber.Az-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասված է օմբուդսմեն Սաբինա Ալիևայի գրասենյակի տարածած հայտարարությունում։
Հայտարարության մեջ նշվում է, որ չնայած Հայաստանին ուղղված բազմաթիվ կոչերին, օկուպացիայից ազատագրված տարածքների ականապատ դաշտերի քարտեզները մինչ օրս չեն փոխանցվել Ադրբեջանին, հետևաբար, դեռևս լուրջ վտանգ է սպառնում ինչպես զինվորականների, այնպես էլ քաղաքացիական անձանց կյանքին և առողջությանը։
«Մենք վերահաստատում ենք մեր մտահոգությունը, որ ականները մարդկային կյանքի համար վտանգի պոտենցիալ աղբյուր են և կոչ ենք անում անհապաղ քայլեր ձեռնարկել այս կապակցությամբ: Կատարելով տարածաշրջանում կայուն խաղաղություն և անվտանգություն ապահովելու իր պարտավորությունները՝ Հայաստանը պետք է Ադրբեջանին հանձնի ականապատ դաշտերի ճշգրիտ քարտեզները՝ միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերին համապատասխան՝ ելնելով մարդու իրավունքների հանդեպ հարգանքից»,- ընդգծվում է հայտարարության մեջ։

Омбудсмен: В Азербайджане люди продолжают гибнуть от разрыва мин, установленных Арменией
Омбудсмен Азербайджана обратилась к международным организациям в связи с гибелью и ранением граждан страны в результате подрыва на минах в Физули и Тертере и призвала их к незамедлительным действиям.
Как передает Report, об этом говорится в заявлении, распространенном офисом омбудсмена Сабины Алиевой.
Как указано в заявлении, несмотря на неоднократные призывы к Армении, точные минные карты на освобожденных от оккупации территориях до сих пор не переданы Азербайджану, поэтому по-прежнему сохраняется серьезная угроза для жизни и здоровья как военнослужащих, так и гражданских лиц.
«Мы вновь обращаем внимание на нашу озабоченность по поводу того, что немаркированные мины являются потенциальным источником опасности для жизни людей, и призываем к незамедлительным действиям в связи с этим. Армения должна передать нам точные карты минных полей согласно нормам международного гуманитарного права, из уважения к правам человека, выполняя взятые на себя обязательства по обеспечению устойчивого мира и безопасности в регионе»,- подчеркивается в обращении.
За последние два дня в Азербайджане произошло два минных инцидента, в результате подрыва на минах в Физули и Тертере погибли два человека и двое получили тяжелые ранения.