Զանգեզուրի միջանցքի բացումը երկու շաբաթով կնվազեցնի Չինաստանից ապրանքների առաքման ժամանակը
Զանգեզուրի միջանցքի բացումը հնարավորություն կտա՝ Չինաստանից ծովով Ադրբեջան և տարածաշրջանի երկրներ բերվող ապրանքները երկու շաբաթ ավելի արագ հասցնել։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, այս մասին ասել է՝ «Բաքվի միջազգային ծովային առևտրային նավահանգիստ» ՓԲԸ-ի ռազմավարական պլանավորման և զարգացման դեպարտամենտի ղեկավար Խուդայար Հասանլին։
Նա նշել է, որ ձեռներեցների համար ժամանակի խնայողությունը կարևոր գործոն է, որն ազդում է նաև գների վրա. «Դրա շնորհիվ ձեռներեցներն ավելի շատ եկամուտներ կունենան։ Վրաստանի նավահանգիստների ծառայությունները թանկ են և այլընտրանք չունեն։ Եթե ապրանքները տեղափոխվեն Թուրքիայի Մերսին նավահանգստով Զանգեզուրի միջանցքով, ապա այն երկու անգամ էժան կլինի: Միաժամանակ, սահմանային անցակետի բացակայությունը կազդի նաև առաքման ժամկետների և գների վրա»։
«Թուրքիայից եկող բեռնատարները Զանգեզուրի միջանցքով Նախչըվանից մինչև Բաքվի նավահանգիստ, այնտեղից Ասիա և հակառակը կկարողանան ավելի էժան և արագ ճանապարհորդել։ Զանգեզուրի միջանցքը նշանակալի է նաև Կենտրոնական Ասիայի երկրներից պարարտանյութերի տեղափոխման տեսանկյունից»,- նշել է Հ.Հասանլին։

Открытие Зангезурского коридора на две недели сократит время доставки грузов из Китая
Открытие Зангезурского коридора позволит доставлять грузы, прибывающие морем из Китая в Азербайджан и страны региона, на две недели быстрее.
Как передает Report, об этом сообщил начальник Департамента стратегического планирования и развития ЗАО «Бакинский международный морской торговый порт» Худаяр Гасанли.
Он отметил, что экономия времени является важным фактором для предпринимателей, что также влияет и на цены: «Благодаря этому предприниматели будут иметь больше доходов. Услуги грузинских портов дороги, и они не имеют альтернативы. Если грузы будут перевозиться посредством Мерсинского порта в Турции через Зангезурский коридор, это обойдется вдвое дешевле. В то же время отсутствие пункта пограничного перехода также повлияет на сроки доставок и стоимость».
«Грузовики, следующие из Турции, посредством Зангезурского коридора смогут дешевле и быстрее проезжать от Нахчывана до Бакинского порта, а оттуда в Азию, и наоборот. Зангезурский коридор также значим с точки зрения транспортировки удобрений из стран Центральной Азии», - отметил Х.Гасанлы.