Մոնթե Մելքոնյանը համագործակցել է Իրանի հետ ԱՍԱԼԱ-ի զինյալի խոստովանությունը
Հայ ահաբեկիչ, ԱՍԱԼԱ-ի նախկին անդամ Մարտիրոս Ժամկոչյանը Եռաբլուր կատարած այցի ժամանակ հարցազրույց է տվել «Հրապարակ» թերթին, որտեղ բացահայտել է և Իրանի հատուկ ծառայությունների հետ զինյալ Մոնթե Մելքոնյանի համագործակցության փաստերը։ Հիշեցնենք, որ Մելքոնյանը Ադրբեջանի զինվորականների կողմից ոչնչացվել է 1993 թվականի հունիսին՝ Ադրբեջանի Աղդամի շրջանի Մերզիլի գյուղում։
Caliber.Az-ի տեղեկությունները. Մարտիրոս Ժամկոչյանը ծնվել է 1958 թվականի հունիսի 21-ին Բեյրութում։ Երիտասարդ տարիքից միացել է հայկական ահաբեկչական ԱՍԱԼԱ կազմակերպությանը։ 1981 թվականի հունիսի 9-ին Ժամկոչյանը Ժնևի կենտրոնում երեք դիմահար կրակոցով սպանել է Թուրքիայի հյուպատոսության աշխատակից Մեհմեդ Երգուզին։ Շվեյցարական դատարանը ահաբեկչին դատապարտել է 10 տարվա ազատազրկման։ Բանտից դուրս գալուց հետո Ժամկոչյանը տեղափոխվել է Հայաստան, իսկ շուտով Ղարաբաղ, որտեղ Մոնթե Մելքոնյանի հրամանատարությամբ գործող ջոկատի կազմում ակտիվորեն մասնակցել է խաղաղ ադրբեջանցի բնակչության էթնիկ զտումներին և սպանություններին։ Ի տարբերություն իր հրամանատարի՝ Ժամկոչյանին հաջողվել է խուսափել արժանի հատուցումից, և այսօր նա խաղաղ ապրում է Հայաստանում։
Հայկական «Հրապարակ» թերթին տված հարցազրույցում Մ.Ժամկոչյանն պատմել է, որ 1992 թվականի գարնանը Մոնթեի հետ միասին զբաղվել է Խոջավենդի ադրբեջանական գյուղերի «մաքրմամբ»։
«Այնտեղ ճանապարհի վրա կային թուրքական (ադրբեջանական – Խմբ.) գյուղեր։ Եվ մեր խումբը սկսեց մաքրել այդ տարածքները։ Մեր ջոկատն ուներ ամենամեծ թվով ռազմական տեխնիկա և զենք ողջ տարածաշրջանում»,- ասել է նա։
Դրանով հանդերձ ահաբեկիչը պատմել է մի հետաքրքիր դրվագ՝ իրանական կողմի հետ Մոնթե Մելքոնյանի համագործակցության մասին։
«Գուբաթլուի ազատագրում»-ից առաջ (Գուբադլիի օկուպացիան տեղի ունեցավ 1993թ. օգոստոսի 31-ին, երբ Մոնթե Մելքոնյանին արդեն լիկվիդացրել էին-Խմբ.), պարսիկները զանգեցին Մոնթեին, նրանք հաշվի էին նստում նրա հետ։ Սա գաղտնիք է, և ես այն այսօր բացահայտում եմ ձեզ։ Պարսիկները եկան Գորիս (Հորուս - Խմբ.) Մոնթեի հետ հանդիպելու, նրանք գիտեին, որ պատրաստվում է գործողություն։ Այդ ժամանակ մենք գտնվում էինք Լաչին քաղաքում, որտեղ բերել էինք մեր տանկային դիվիզիայի մի մասը, որպեսզի այնտեղից շարունակենք հարձակումը Զանգիլանի, Գուբաթլուի (Գուբադլի-Խմբ.), Հորադիզի վրա։ Պարսիկները իմացան այս գործողության մասին, պարզեցին, թե ով է կազմակերպել այդ ամենը։ Իսկ այն ժամանակ Իրանի կողմի հետաքրքրությունը նրանում էր, որ ուզում էին մեզ հետ համագործակցել, որ ոչինչ տեղի չունենա, որ պատերազմը չտարածվի Արաքսից այն կողմ (Արազ-Խմբ.)։ Նրանք ուզում էին երաշխիքներ և եկել էին մեզ հետ բանակցելու։ Դա եղել է 1993 թվականի սկզբին, գարնանը։ Այնպես որ մեր բարեկամններն ու թշնամիները գիտեին, թե ում հետ գործ ունեն: Ահա թե ինչու էին նրանք մեզ հետ հաշվի նստում և մեզ հետ բանակցություններ անցկացնում։ Իհարկե, մենք պարսիկներին երաշխիք տվեցինք, որ թույլ չենք տա, որ մեր զինվորները կրակեն Իրանի և նրա կողմը նահանջող ադրբեջանցիների ուղղությամբ։ Եվ այդպես էլ եղավ»,- ասել է Ժամկոչյանը։
Հայ ահաբեկչի կողմից բացահայտած այս «Պոլիշինելի գախտնիքը» հերթական անգամ ցույց է տալիս Թեհրանի երկերեսանի քաղաքականությունը։ Խոսքով աջակցելով Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությանը, կեղծախոսելով ադրբեջանական և իրանական ժողովուրդների պատմական, կրոնական և մշակութային կապերի մասին՝ Իրանը, այնուամենայնիվ, համագործակցում էր Ղարաբաղում հայ ահաբեկիչների հետ։ Դե, ինչ արած, պարզ է, որ և Շուշան 92-ին մենք կորցրեցինք հատկապես իրանական միջնորդության փուլում։ Եվ հետևաբար, արդեն նույնիսկ չես էլ զարմանում՝ հիշելով Երկրորդ արաբաղյան պատերազմի բնորոշ դրվագը, երբ Ադրբեջանի ԶՈՒ-ի առաջավոր ջոկատները Արազ գետով շարժվելով դեպի Խուդաֆերինի ՀԷԿ-ի ամբարտակի ուղղությամբ, որպեսզի ամենակարճ և անվտանգ ճանապարհով մտնի Զանգիլանի մատույցները՝ հանդիպեցին իրանական բանակի ստորաբաժանումներին։ Այո և պատերազմի ժամանակ ադրբեջանական բանակի ստորաբաժանումների տեղաշարժերի մասին իրանական կողմից հայերին հետախուզության փոխանցումը նույնպես վկայում է Հայաստանի օկուպացիոն քաղաքականության և Ղարաբաղում նրա տականքների նկատմամբ մոլլաների վարչակարգի ակնածալի վերաբերմունքի մասին։

Монте Мелконян сотрудничал с Ираном Признание боевика АСАЛА
Армянский террорист, бывший член АСАЛА Мартирос Жамкочян в ходе посещения «Ераблура» дал интервью газете «Грапарак», в котором раскрыл факты сотрудничества боевика Монте Мелконяна с иранскими спецслужбами. Напомним, что Мелконян был уничтожен азербайджанскими военными в июне 1993 года в селе Марзили Агдамского района Азербайджана.
Справка Caliber.Az: Мартирос Жамкочян родился в Бейруте 21 июня 1958 года. С ранних лет примкнул к армянской террористической организации АСАЛА. 9 июня 1981 года Жамкочян в центре Женевы тремя выстрелами в упор убил служащего турецкого консульства Мехмета Йергуза. Швейцарский суд приговорил террориста к 10 годам лишения свободы. Выйдя из тюрьмы, Жамкочян перебрался в Армению, а вскоре в Карабах, где в составе отряда под командованием Монте Мелконяна принял активное участие в этнических чистках, убийствах мирного азербайджанского населения. В отличие от своего командира, Жамкочяну удалось избежать заслуженного возмездия, и сегодня он преспокойно проживает в Армении.
В интервью армянский газете «Грапарак» М. Жамкочян рассказал, что весной 1992 года вместе с Монте он занимался «зачисткой» азербайджанских сел в Ходжавенде.
«Там по дороге были турецкие (азербайджанские – Ред.) села. И наша группа начала зачищать эти территории. У нашего отряда было самое большое количество военной техники и оружия во всем районе», - сказал он.
При этом террорист рассказал об интересном эпизоде – о сотрудничестве Монте Мелконяна с иранской стороной.
«Перед «освобождением Губатлу» (оккупация Губадлы произошла 31 августа 1993 года, когда Монте Мелконян уже был ликвидирован – Ред.) персы позвонили Монте, они считались с ним. Это секрет, и я сегодня открываю его вам. Персы приехали в Горис (Горус – Ред.), чтобы встретиться с Монте, они знали, что готовится операция. Мы в это время находились в городе Лачин, куда привезли часть нашей танковой дивизии, чтобы оттуда продолжить наступление на Зангилан, Губатлу (Губадлы - Ред.), Горадиз. Персы узнали об этой операции, узнали, кто все это организовывал. А в то время интерес со стороны Ирана был в том, что они хотели сотрудничать с нами, чтобы ничего не случилось, чтобы война не перекинулась по ту сторону Аракса (Араз – Ред.). Они хотели гарантии и приехали договариваться с нами. Это было в начале 1993 года, весной. Так что наши друзья и враги знали, с кем имеют дело. Вот почему они считались с нами и вели с нами переговоры. Конечно, мы дали гарантию персам, что не позволим нашим солдатам стрелять в сторону Ирана и по отступающим в его сторону азербайджанцам. Так и случилось», - рассказал Жамкочян.
Этот «секрет Полишинеля», раскрытый армянским террористом, в очередной раз показывает двуличную политику Тегерана. На словах поддерживая территориальную целостность Азербайджана, разглагольствуя об исторических, религиозных и культурных связях азербайджанского и иранского народов, Иран тем не менее, сотрудничал с армянскими террористами в Карабахе. Что ж, понятно, что и Шушу в 92-ом мы потеряли именно во время иранского раунда посредничества. А потому, уже даже и не удивляешься, вспоминая характерный эпизод из Второй Карабахской войны, когда передовые отряды ВС Азербайджана, продвигаясь вдоль реки Араз по направлению к плотине Худаферинской ГРЭС, дабы кратчайшим и безопаснейшим путем выйти на подступы к Зангилану, натолкнулись на подразделения иранской армии. Да и о передаче иранской стороной армянам разведданных о перемещениях подразделений азербайджанской армии во время войны также свидетельствуют о трепетном отношении режима мулл к оккупационной политике Армении и ее отребью в Карабахе.