Ղարաբաղում իրանցի դիվերսիոն խմբի անդամների անունները
Արդեն երկու օր է, ինչ ադրբեջանական լրատվամիջոցները տեղեկություններ են տարածում Ռուսաստանի խաղաղապահ ուժերի կողմից ժամանակավորապես վերահսկվող տարածքով՝ Իրանի Իսլամական Հանրապետության 14 քաղաքացիներից բաղկացած խմբի Ղարաբաղ՝ Խանքենդի քաղաք անցնելու մասին։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը՝ Qafqazinfo-ին հղումով, սակայն Ադրբեջանում Իրանի դեսպանատունը դեռ ոչ մի կերպ չի մեկնաբանել այս տեղեկությունը։ Ավելին, իրանցի դիվանագետները չեն պատասխանում հարցերին, որոնց նպատակն է պարզաբանել իրանցիների Ղարաբաղ՝ Ադրբեջանի տարածք գաղտնի այցի նպատակը։
Նոյեմբերի 24-ից Խանքենդիում գտնվող 14 իրանցիներից 12-ը ժամանել են Իրանի նույն շրջանից՝ երկրի հարավ-արևմուտքում գտնվող Իզե քաղաքից։ Ըստ որոշ տեղեկությունների՝ այս քաղաքում տեղակայված է իրանական հատուկ ծառայությունների գաղտնի բազան, որը մասնագիտացած է ահաբեկչական դիվերսիաներում։ Իրանցիների երիտասարդ տարիքը՝ 30-40 տարեկան, և այլ փաստերը հաստատում են, որ նրանք իրանական հատուկ ծառայությունների դիվերսանտներ են։ Անհանգստություն է առաջացնում նաև այն, որ հայերը կազմում են Խուզեստանի շրջանի բնակչության մեծամասնությունը, որը ներառում է Իզեն, և հայերենը այստեղ խոսվող հիմնական լեզուներից մեկն է։
14 իրանցիներից ոչ մեկը չունի սոցիալական ցանցերի պրոֆիլ, ինչը հազվադեպ է այս օրերին: Սովորաբար սոցիալական ցանցերից հեռու զինվորականներ կամ հատուկ ծառայության աշխատակիցներ։
Չի բացառվում, որ իրանցիները Խանքենդի են մտել կեղծ անուններով, դա հազվադեպ չէ հատուկ ծառայության աշխատակիցների համար։ Նրանք ներկայացել են հետևյալ անուններով.
- Մոհմադի Վահաբ Մեհրալի (Mohmadi Vahab Mehralı)
- Հեյդարի Աբդոլլահ Ալահ Ռահմ (Heidari Abdollah Alah Rahm)
- Մոհմադի Դարոս Ավազ (Mohmadi Daryoosh Avaz)
- Ամիրիտոլմարանի Էլսա Մոհամմադ (Amiritolmarani Elsa Mohammad)
- Սալահշուրի Ֆարզադ Նադեր (Salahshuri Dourakı Farzad Nader)
- Մոհմադի Արեֆ Հոսեյն (Mohmadi Aref Hossein)
- Ալմասիյան Նեժադ Էբրահիմ Մոհամմադ (Almasian Nezhad Ebrahim Mohammad)
- Մոհմադի Աբդոլլահ Մեհր Ալի (Mohmadi Abdollah Mehr Ali)
- Մոհմադի Նասրուլլա Մեհր Ալի (Mohmadi Nasrolah Mehr Ali)
- Սաֆարի Հոսեյն Հաթամ (Safari Hossein Hatam)
- Քուրավանդ Թաք Սաբզի Ալի Շիր Հոսեյն(Kouravand Takht Sabzı Alı Shir Hossein)
- Մոհմեդի Օմիդ Մեհր Ալի (Mohmedi Omid Mehr Ali)
-Մոհամմեդի Մուխտար Բար Ահմաս (Mohammadı Mokhtar Bar Ahmad)
-Սալաշուրի Դուրաքի Քերամաթ Նադեր (Salahshouri Dourakı Keramat Nader)
Բացի այդ, ներկայացված են դիվերսիոն խմբի 14 անդամներից երեքի լուսանկարները՝ այն հույսով, որ Ադրբեջանում Իրանի դեսպանատունը վերջապես կխախտի իր լռությունը և կմեկնաբանի տեղի ունեցողը։

Имена иранцев - членов диверсионной группы в Карабахе
В азербайджанских СМИ уже два дня распространяется информация о проезде группы из 14 граждан Исламской Республики Иран в Карабах, в город Ханкенди, через территорию, временно контролируемую российскими миротворческими силами.
12 иранцев из 14, находящихся с 24 ноября в Ханкенди, прибыли из одного и того же региона Ирана - города Изе на юго-западе страны. По некоторым данным, в этом городе находится секретная база иранских органов спецслужб, специализирующаяся на террористических диверсиях. Молодой возраст иранцев – 30-40 лет – и другие факты подтверждают, что они диверсанты спецслужб Ирана. Добавляет опасений и то, что армяне составляют большинство населения области Хузестан, в которую входит Изе, и армянский является здесь одним из основных употребляемых языков.
Ни у кого из 14 иранцев нет профиля в соцсетях, что в нынешние времена редкость. Обычно вдалеке от соцсетей военные или сотрудники спецслужб.
Не исключено, что иранцы въехали в Ханкенди по подложным именам, для сотрудников спецслужб это не редкость. Представились же они следующими именами:
- Мохмади Вахаб Мехрали (Mohmadi Vahab Mehralı)
- Хейдари Абдолла Алах Рахм (Heidari Abdollah Alah Rahm)
- Мохмади Даруос Аваз (Mohmadi Daryoosh Avaz)
- Амиритолмарани Елса Мохаммад (Amiritolmarani Elsa Mohammad)
- Салашхури Дураки Фарзад Надер (Salahshouri Dourakı Farzad Nader)
- Мохмади Ареф Хусейн (Mohmadi Aref Hossein)
- Алмасиан Неджад Ебрагим Мохаммад (Almasian Nezhad Ebrahim Mohammad)
- Мохмади Абдолла Мехр Али (Mohmadi Abdollah Mehr Ali)
- Мохмади Насрулла Мехр Али (Mohmadi Nasrolah Mehr Ali)
- Сафари Хусеин Хатам (Safari Hossein Hatam)
- Кураванд Так Сабзи Али Шир Хусеин (Kouravand Takht Sabzı Alı Shir Hossein)
- Мохмеди Омид Мехр Али (Mohmedi Omid Mehr Ali)
- Мухаммеди Мухтар Бар Ахмад (Mohammadı Mokhtar Bar Ahmad)
- Салашхури Дураки Карамат Надер (Salahshouri Dourakı Keramat Nader)
Кроме того, представлены фото трех из 14 членов диверсионной группы, в надежде на то, что посольство Ирана в Азербайджане наконец нарушит свое молчание и прокомментирует происходящее.