27 Հունվարի 2023 17:29
Իրանում Ադրբեջանի դեսպանատան վրա հարձակման նոր կադրեր են տարածվել, որոնք վկայում են Թեհրանի ոստիկանապետ Հուսեյն Ռահիմիի հայտարարության անարժանահավատության մասին, ով ավելի վաղ հայտնել էր, որ «հարձակվողը դեսպանատուն է մտել երկու փոքր երեխաների հետ»։
Հրապարակված տեսանյութում երևում է, որ ահաբեկիչը մեքենայով, որում երեխաներ չեն եղել, հասել է Ադրբեջանի դիվանագիտական կորպուս։ Մեքենայից իջնելուց հետո, հանցագործը «Կալաշնիկով» ինքնաձիգը ձեռքին գնացել է դեսպանատան շենք։
Դեպքը ֆիքսել են դեսպանատան հսկողության տեսախցիկները։
Ավելի վաղ Թեհրանի ոստիկանապետ Հուսեյն Ռահիմին ասել էր, որ հարձակվողը դեսպանատուն է մտել երկու մանկահասակ երեխաների հետ։ Թեհրանի ոստիկանությունը հայտնել է, որ հարձակումն իրականացվել է ընտանեկան խնդիրների հիման վրա և անձնական պատճառներով։ Սակայն կադրերը հակառակի մասին են վկայում՝ դա ավելի շատ ծրագրված ահաբեկչական ակտ է։
Հիշեցնենք, որ հունվարի 27-ի առավոտյան զինված հարձակում է իրականացվել Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում Ադրբեջանի Հանրապետության դեսպանատան վրա։ Ըստ տեղեկությունների՝ հարձակվողը, ձեռքին «Կալաշնիկով» ինքնաձիգ, մտել է դեսպանատան շենք ու սպանել անվտանգության ծառայության ղեկավարին։ Հարձակումը կանխելիս վիրավորվել են նաև դեսպանատան երկու պահակները։ Վիրավորների վիճակը գնահատվում է բավարար։

27 Января 2023 15:03
Распространились новые кадры нападения на посольство Азербайджана в Иране, свидетельствующие о недостоверности заявления начальника полиции Тегерана Хусейна Рахими, который ранее сообщал, что «нападавший вошел в посольство с двумя маленькими детьми».
На обнародованной видеозаписи видно, что террорист подъехал к дипкорпусу Азербайджана на автомобиле, в котором никаких детей не находилось. Выйдя из машины, преступник с автоматом «Калашникова» в руках направился в здание посольства.
Инцидент был зафиксирован камерами видеонаблюдения посольства.
Ранее начальник полиции Тегерана Хусейн Рахими заявил, что нападавший вошел в посольство с двумя маленькими детьми. В тегеранской полиции заявили, что нападение было совершено на почве семейных проблем и по личным мотивам. Однако кадры свидетельствую об обратном: это скорее спланированный террористический акт.
Напомним, что утром 27 января было совершено вооруженное нападение на посольство Азербайджанской Республики в Исламской Республике Иран. Согласно информации, нападавший с автоматом Калашникова в руках проник в здание посольства и убил начальника службы безопасности. При предотвращении нападения были также ранены два охранника посольства. Состояние раненых оценивается как удовлетворительное.