27 Հունվարի 2023 18:54
Ադրբեջանի Միլլի Մեջլիսը վերաբերմունք է հայտնել՝ Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում Ադրբեջանի Հանրապետության դեսպանատան դեմ ահաբեկչական ակտի հետ կապված։
Ինչպես Caliber.Az-ին հայտնել են Միլլի Մեջլիսում, Ադրբեջանի խորհրդարանը խստորեն դատապարտել է՝ 2023 թվականի հունվարի 27-ին Իրանում Ադրբեջանի դեսպանատան դեմ իրականացված ահաբեկական ակտը։
Միլլի Մեջլիսի հայտարարության մեջ նշվում է, որ այս ստոր հարձակման համար պատասխանատվությունն ընկնում է իրանական կողմի վրա:
«Ցավով պետք է նշել, որ վերջին շրջանում Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում լայնորեն նպաստել են՝ մեր երկրի հասցեին զրպարտության և սպառնալիքների արշավներին։ Այս առումով Ադրբեջանի դիվանագիտական ներկայացուցչությունների վրա հնարավոր հարձակումները կանխելու համար կանխարգելիչ միջոցների ընդունումը պետք է հայտնվեր Իրանի իրավապահ մարմինների ուշադրության կենտրոնում։ Նման պայմաններում զինված անձի անարգել ներթափանցման հնարավորությունը դեսպանատան վարչական շենք, որտեղ գործում է անվտանգության հատուկ ռեժիմ, լուրջ հարցեր է առաջացնում։
Այս դաժան հարձակման պատճառների մասին Իրանի հայտարարությունները մենք անբավարար ենք համարում։ Մենք պահանջում ենք այս ահաբեկչական ակտի մանրակրկիտ և խորը հետաքննություն, բացահայտել և խստագույնս պատժել բոլոր պատասխանատուներին և արյունալի հանցագործության հետևում կանգնածներին, ինչպես նաև բացահայտել այն հանգամանքները, որոնք հանգեցրել են դիվանագիտական առաքելության վրա անընդունելի ահաբեկչական ակտին»,- ընդգծվում է հայտարարության մեջ։

Милли Меджлис Азербайджана: За это подлое нападение на посольство ответственность ложится на иранскую сторону
ПОЛИТИКА  27 Января 2023 - 16:54
Милли Меджлис Азербайджана выразил отношение в связи с террористическим актом посольства Азербайджанской Республики в Исламской Республике Иран.
Как сообщили АПА в Милли Меджлисе, парламент Азербайджана решительно осудил террористический акт, совершенный 27 января 2023 года против посольства Азербайджана в Иране.
В заявлении Милли Меджлиса отмечается, что за это подлое нападение ответственность ложится на иранскую сторону.
«С сожалением следует отметить, что в последнее время в Исламской Республике Иран широко способствовали кампаниям клеветы и угроз против нашей страны. В связи с этим принятие превентивных мер по недопущению возможных нападений на дипломатические представительства Азербайджана должно было быть в центре внимания правоохранительных органов Ирана. В таких условиях возможность беспрепятственного проникновения вооруженного человека в административное здание посольства, где действует особый охранный режим, вызывает серьезные вопросы.
Считаем заявления Ирана о причинах этого жестокого нападения неудовлетворительными. Требуем тщательного и глубокого расследования этого террористического акта, выявления и самого сурового наказания всех виновных и тех, кто стоит за кровавым преступлением, а также выявления обстоятельств, которые привели к неприемлемой террористической атаке на дипломатическую миссию», - подчеркивается в заявлении.