08 Փետրվարի 2023 15:30
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, փետրվարի 6-ից մինչ օրս Ադրբեջանից եղբայրական երկիր է ուղարկվել 7 ինքնաթիռ և 1 ավտոմեքենայի քարավան։
Պետության ղեկավարի հանձնարարությամբ Ադրբեջանը լայնածավալ օգնություն է ցուցաբերում Թուրքիային՝ ավերիչ երկրաշարժի հետևանքները վերացնելու նպատակով։
Առաջին ինքնաթիռը օդ է բարձրացել փետրվարի 6-ին՝ ժամը 13.25-ին և աղետի գոտի է հասցրել ԱԻՆ 168 անձնակազմի։
Երկրորդ ինքնաթիռը մեկնել է փետրվարի 6-ին՝ ժամը 17.25-ին, օդանավում ԱԻՆ-ի 233 անձնակազմով և փրկարարական տեխնիկայով։
Երրորդ ինքնաթիռը օդ է բարձրացել փետրվարի 6-ին՝ ժամը 20.50-ին՝ Թուրքիա հասցնելով ԱԻՆ-ից 21 հոգու և փրկարարական տեխնիկան։
Չորրորդ ինքնաթիռը օդ է բարձրացել փետրվարի 7-ին՝ ժամը 09:40-ին, 41 բուժանձնակազմով և շարժական դաշտային հիվանդանոցի համար 4 կոնտեյներով։
Փետրվարի 7-ին ժամը 14:00-ին մեկնել է հինգերորդ ինքնաթիռը՝ տեղափոխելով 3 կոնտեյներ շարժական դաշտային հիվանդանոցի համար և բեռ՝ ԱԻՆ անձնակազմին ապահովելու համար։
Վեցերորդ ինքնաթիռը օդ է բարձրացել փետրվարի 8-ին՝ ժամը 01:00-ին, որում եղել է ԱԻՆ անձնակազմի 4 հոգի, անձնակազմի ապահովման համար սնունդ և մարդասիրական օգնություն։
Փետրվարի 8-ին՝ ժամը 09.46-ին օդ է բարձրացել յոթերորդ ինքնաթիռը, օդանավում եղել է ԱԻՆ 229 անձնակազմ, փրկարարական տեխնիկա և ԱԻՆ անձնակազմի ապահովման միջոցներ։
Փետրվարի 8-ին՝ ժամը 01.00-ին, 14 բեռնատար մեքենաներից բաղկացած քարավանը Թուրքիա կհասցնի 29 հոգանոց անձնակազմ, 4 դաշտային խոհանոց, մարդասիրական օգնություն և Արտակարգ իրավիճակների նախարարության անձնակազմի ապահովում։

Назван объем гуманитарной помощи, оказанной Азербайджаном Турции
Как сообщает Report, с 6 февраля по настоящее время из Азербайджана в братскую страну отправлено 7 самолетов и 1 автомобильный караван.
По поручению главы государства, в целях ликвидации последствий разрушительного землетрясения Азербайджан оказывает широкомасштабную помощь Турции.
Первый самолет вылетел 6 февраля в 13.25 и доставил в зону бедствия личный состав МЧС в количестве 168 человек.
Второй самолет вылетел 6 февраля в 17.25 с личным составом МЧС из 233 человек и спасательным оборудованием на борту.
Третий самолет вылетел 6 февраля в 20.50, доставив в Турцию личный состав МЧС из 21 человека и спасательное оборудование.
Четвертый самолет вылетел 7 февраля в 09:40 с медперсоналом в количестве 41 человека и 4 контейнерами для мобильного полевого госпиталя.
Пятый самолет вылетел 7 февраля в 14:00, перевозя на борту 3 контейнера для мобильного полевого госпиталя и груз для обеспечения личного состава МЧС.
Шестой самолет вылетел 8 февраля в 01:00, перевозя 4 человек личного состава МЧС, продовольствие для обеспечения личного состава и гуманитарную помощь.
Седьмой самолет вылетел 8 февраля в 09.46, на его борту находился личный состав МЧС в количестве 229 человек, спасательное оборудование и средства обеспечения личного состава МЧС.
8 февраля в 01.00 караван из 14 грузовых автомобилей доставит в Турцию личный состав из 29 человек, 4 полевые кухни, гуманитарную помощь и обеспечение личного состава МЧС.
Всего с момента трагедии и до сегодняшнего дня в Турцию было направлено 725 человек личного состава МЧС. Из них 34 человека медперсонала, 7 технических работников.