09 Փետրվարի 2023 11:55
Երկրորդ օրն է Մոսկվայում բնակվող ադրբեջանցիները մարդասիրական օգնություն են ցուցաբերում Թուրքիայում երկրաշարժից տուժածներին՝ բերելով Թուրքիայի Հանրապետության դեսպանատան տրամադրած ցուցակում նշված անհրաժեշտ իրեր, ինչպես նաև ծաղիկներ ու խաղալիքներ են դնում հուշատախտակի մոտ։
Caliber.Az-ի փոխանցմամբ՝ Մոսկվայի ադրբեջանցիների տարածաշրջանային ազգային-մշակութային ինքնավարության խորհրդի նախագահ Բախտիյար Հասանովը հանդիպել է Ռուսաստանում Թուրքիայի դեսպան Մեհմեթ Սամսարի հետ։
Հանդիպման ընթացքում Հասանովը խոսել է Թուրքիային օգնություն ցուցաբերող ադրբեջանցիների մասին. «Մեր հայրենակիցներն անմիջապես օգնության հասան։ Մենք պարտավոր ենք այս օրերին լինել Թուրքիայի կողքին, կիսել նրա վիշտը և ցուցաբերել հնարավոր ցանկացած օգնություն։ Այդ նպատակով արդեն իսկ ձեռնարկվել են մի շարք կոնկրետ քայլեր, նախաձեռնություններ են իրականացվում՝ շարունակելու մարդասիրական օգնությունը»։

Азербайджанцы Москвы оказывают помощь турецким братьям
Второй день азербайджанцы, прохаживающие в Москве, оказывают гуманитарную помощь жертвам землетрясения в Турции, принося необходимые вещи из списка, представленным посольством Турецкой Республики, а также возлагают цветы и игрушки к мемориальной доске.
Как сообщает Report, председатель совета региональной национально-культурной автономии азербайджанцев Москвы Бахтияр Гасанов встретился с послом Турции в России Мехмет Самсаром.
Во время встречи Гасанов рассказал об азербайджанцах, оказывающих помощь Турции: «Наши соотечественники сразу же пришли на помощь. Мы обязаны быть рядом с Турцией в эти дни, разделить боль и оказать посильную помощь. С этой целью уже был предпринят ряд конкретных шагов, и реализуются инициативы, направленные на продолжение гуманитарной помощи».
Председатель общества азербайджанцев в Москве Октай Гусейнов же отметил, что сегодня Турция переживает трагические дни: «Мы пришли разделить эту боль к посольству и стараемся помочь Турции всем необходим».